Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co víš o křesťanství?

13. 04. 2017 20:55:32
Pokusíme se zamyslet nad tím, co je podstatou křesťanství, čemu křesťané věří a co je přínosem pro celou naši společnost, i když se ke křesťanské víře nehlásíme.

Křesťanství má své základy v židovství, staví na tóře, prorocích a židovské moudrosti a na tom, že Izraelité jsou Bohem vyvoleným národem. Izraelský Bůh je na rozdíl od okolních národů jen jeden, je všudypřítomný, všemocný, spravedlivý Soudce, který stvořil vesmír a na závěr i člověka.

Praotec Abrahám vyvedl Židy z mezopotámského města Ur do Palestiny, kde byli Židé očišťování jako železo procházející ohněm. Žili na území neustálých válek, opakovaně byli na pokraji vyhynutí a byli dlouhá léta v zajetí.

Izraelští proroci sní o Spasiteli židovského národa a všechna ta proroctví retrospektivně vzato směřují k člověku Ježíši Kristu, který podle proroků pocházel z Nazareta, narodil se v Betlémě a přišel z Egypta. Na první pohled nesmysl. A přece tomu tak bylo, jak se dočteme v knihách Nového zákona.

Dokonce i Jeho početí bylo podivné. Josef z Nazareta se zasnoubil s Marií a jak bylo u Židů zvykem, do svatby neměl mít milování se svojí vyvolenou. A hle, Maria chodí s útěžkem. To Josefa naštvalo a chtěl se s Marií rozejít. Jen díky Božímu vnuknutí si nakonec Marii vzal a měli syna Ježíše, na kterém je postavena celá křesťanská teologie.

Co to jsou základní pravdy křesťanství, bez nichž křesťan není křesťanem? Bůh je jeden. Je jeden, ale ve třech osobách: Bůh Otec, Stvořitel, Bůh Syn, Vykupitel a Bůh Duch Svatý, Posvětitel. Nesnaž se to pochopit, nepochopili to teologové chytřejší, než jsme my. Bůh Ježíš Kristus tak miloval člověka, že se stal skrze Marii člověkem. Byl tedy Bůh a člověk v jedné osobě. Chodil po Judey a učil prosté teologii a zásadám života ke spáse a vykoupení člověka. On ten prvotní hřích Adamův se jaksi táhne dějinami člověka jak černá niť. A člověk potřebuje vysvobození z něho, aby jej netáhnul do nekonečna v nejrůznějších podobách.

Ježíš Kristus spasil svět od prvotního hříchu tou nejpotupnější a nejkrutější smrtí, kterou si nedokážeme ani představit. Skrze Ježíše Krista jsme se stali syny a dcerami Božími odevzdaní do bezpodmínečné Boží Lásky. Od nás se chce jediné: Nevzpírat se Boží otcovské lásce, netoužit po zlu, ale předávat Boží lásku druhým lidem. Ať zhřešíš sebevíc, po návratu tě vítá otevřená, láskyplná Boží náruč.

Bez důvěry k Bohu je pro nás nepochopitelné Ježíšovo zmrtvýchvstání a Jeho znovusjednocení s Otcem. A třetí Božskou osobou je Duch Svatý, který vane mezi Otcem a Synem a námi a naplňuje nás Boží Láskou, bez které není spása člověka možná. Vzdá-li se člověk Boží Lásky, vzdá-li se Boží Spásy, hřeší člověk nejen proti Bohu, ale i proti člověku, zvířatům, přírodě a celému stvoření se všemi důsledky pro život. A jsou tu pýcha, závist, nenávist a rozličná týrání, mučení, války...

Položme si otázku, zda má Ježíš Kristus co říci i člověku, kterému chybí důvěra k Bohu. Samozřejmě! I kdyby nebyl schopen úcty k Bohu, je veden k úctě k druhému člověku, lásce k druhému člověku, veden k úctě ke svobodě svojí i druhého člověka, je veden k úctě vůči Moudrosti a Pravdě, bez které by člověk došel jen k Bábelskému mámení jazyků, a je veden k úctě ke Spravedlnosti.

To je ta Spása dnešního člověka, který možná nemá důvěru k Bohu, ale touží žít v míru a pokoji, bez války, v Božím království již zde na zemi. Budeme mít odvahu o toto usilovat?

.................................................................................

Laskavý čtenář jistě promine, pokud jsem se dopustil nějakých nepřesností. Jsem laik.

Autor: Bohumír Šimek | čtvrtek 13.4.2017 20:55 | karma článku: 20.29 | přečteno: 488x

Další články blogera

Bohumír Šimek

Lékaři a předvolební sliby našich politiků

Dominuje politický populismus a jen jedna strana má představu o skutečné reformě zdravotnictví, čímž je pro nás světélkem na konci gigantických, zdravotnických tunelů.

24.9.2017 v 17:09 | Karma článku: 11.66 | Přečteno: 497 | Diskuse

Bohumír Šimek

Elektronické recepty pod sankcí 2,000.000,-Kč povinně od 1/1-2018?

Mnohý z vás dehonestuje lékaře za to, že odmítají elektronické recepty. Víme, za co může stát a za co mohou lékaři? Stát zatím z našich daní investoval 500,000.000,-Kč do nefunkčního systému.

16.9.2017 v 16:44 | Karma článku: 39.73 | Přečteno: 3122 | Diskuse

Bohumír Šimek

Reforma zdravotnictví naposledy

Naše společnost staví na falešných levicových socialistických konstruktech sociálního inženýrství a jako by se bála přirozených vztahů a občanské svobody. Proto není politická vůle ke skutečné reformě zdravotnictví.

9.9.2017 v 9:26 | Karma článku: 14.11 | Přečteno: 292 | Diskuse

Bohumír Šimek

Andrej Babiš a volby

Vydat nebo nevydat? Policie žádá sněmovnu o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka dva měsíce před volbami. Jde o úmyslné ovlivnění volebních výsledků?

1.9.2017 v 21:08 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 703 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Poslední role J. T.

Vstoupil jsem do dnešního (25/9) rána s těmi největšími obavami. A podvědomě očekával tu nejhorší zprávu. Protože to, co se přihodilo Janu Třískovi na mostě pro Čechy nejkultovnějším, velkou naději nedávalo.

25.9.2017 v 14:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Josef Hejna

Pan Tříšťka

Ve vzpomínce, kterou píšu, není ani náznak neúcty k osobnosti herce Jana Třísky. Jenom vzpomínka na dávné chvilky s ním. Jako mladí kluci jsme se v televizi potkávali často přátelsky.

25.9.2017 v 12:00 | Karma článku: 18.07 | Přečteno: 644 | Diskuse

Tomáš Flaška

Stát jako mafie pod vedením ANO

Tak nám pomalu vyplouvá na povrch, že Finanční správa položila několik firem neoprávněně. Celé to musí zarazit až soudy, ale morální škody jsou už neodčinitelné.

25.9.2017 v 11:47 | Karma článku: 27.08 | Přečteno: 560 | Diskuse

Iva Apanasenková

Tantrická oslava podzimní rovnodennosti

Většina si pod pojmem tantra představí sex. Při oslavě magické noci čekejte hry, rituály, svíčky, důvěru, masáže, zkoumání sebe i druhých. A také saxofon. Sami si určujete hranice, zda a kam druhé pustíte. Tuto noc se plní přání.

25.9.2017 v 11:23 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 206 | Diskuse

Marek Trizuljak

S Bohem, Kacafírku

Herec Jan Tříska mi utkvěl v paměti od mládí díky roli Kacafírka ve stejnojmenné pohádkové veselohře (1966, režie Vlasta Janečková). A zůstal pak dlouho v mém povědomí poznamenaný obrazem postavy, kterou ztvárnil

25.9.2017 v 11:05 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 326 | Diskuse
Počet článků 334 Celková karma 19.59 Průměrná čtenost 962
Jsem venkovský praktický lékař. Praktický lékař je klíčovým subjektem zdravotnictví. Psal jsem o reformě zdravotnictví články do Zdravotnických novin, Medical tribune, Tempus medicorum, Respektu a dalších novin, přes třicet let píši články do místních obecních zpravodajů z oblasti zdravotnictví, politiky a z pomezí teologie. Zakládal jsem Občanské fórum, pak jsem zakládal ODS, ale záhy jsem postrádal konzervativismus i pravicovost, tak jsem své členství v ODS ukončil.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.