Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potopí se zdravotnický Titanic?

30. 04. 2017 6:57:00
Píši často, že nás čeká neodvratitelný rozvrat zdravotní péče, píši o jeho příčinách, ale dosud jsem nepopsal jeho mechanismus. Dnes se o to pokusím.

Všude ve světě jsou si vědomi, že se neustále rozšiřují nůžky mezi pokrokem medicínského poznání, mezi možnostmi léčby chorob a mezi nedostatkem peněz na léčení. Bývá to nazýváno černou dírou.

V duchu komunistického zdravotnictví nás naši sociální demokraté spolu s komunisty, ale i s občanskými demokraty a členy TOP 09, nutí věřit iluzi, že u nás budou všichni léčeni podle nejnovějších medicínských poznatků. A prakticky zadarmo. Tak to bylo také za komunistů před Listopadem. Avšak stačí mi na to prosté základní vzdělání, abych pochopil, že nám nemohou říkat pravdu.

Pokusím se rozebrat mechanismus tohoto podvodu v Česku a zdůvodnit, proč právě u nás se velkou rychlostí řítíme do jakési černé nihility a jak se tomu konci zdravotní péče pokusíme ubránit.

Naše zdravotnictví není řízeno lékaři se znalostí specifik zdravotní péče. Je řízeno ekonomy, kteří mne překvapují svojí jistotou, že ať udělají politici sebevětší chybu, že ekonomika i ve zdravotnictví si najde novou svoji rovnováhu a vše opět šlape v posunutém modu úspěšně dál. Nejsem ekonom. Ale tak jako když se kácí les, lítají třísky, tak ve zdravotnictví budou umírat lidé.

Čeští občané jsou dle sociálních demokratů chudí, a tak si nemohou hradit stokorunové náklady. (Asi by neměli na pivo a cigarety?) Avšak pojišťovenství i ve zdravotní péči není o stokorunách, ale mělo by být především o těch milionech na drahou léčbu. Jenže právě po rozfofrování peněz na maličkostech, peníze na nákladnou léčbu nejsou. A tak jsme na tom stejně jako za komunistů před Listopadem. Necháme tyto lidi umírat?

Takže to všeobecné a celosvětové téma o rozvírajících se nůžkách se u nás posouvá do zcela jiné černé díry. Ty reálné možnosti léčby se nám vzdalují rapidně, protože nejen že není dostatek peněz, ale také že dáváme na zdravotní péči mnohem méně peněz než v okolních státech. A k tomu my musíme navíc lidem platit léčbu, na kterou mají! O to rychleji se zvyšuje nedostatek peněz na skutečně potřebnou léčbu, na kterou pacienti ani VZP nemají.

Jaké řešení nás čeká? Komunisté, socialisté a sociální demokraté nám budou nadále kolem huby mazat med, že na zdravotní péči nikde na světě vlastně není dost peněz, a budou vymýšlet falešná řešení v rámci svého sociálního inženýrství.

Od pravicových politiků bych očekával pravicové řešení stavějící na dvou pilířích: 1. na svobodě lékaře léčit svého pacienta v zájmu jeho optimální a ekonomicky únosné léčby a 2. na osobní odpovědnosti pacienta za proplacení zdravotní péče. Nejsem naivní, pravicové politiky se v Česku zatím nedočkám, asi proto, že pro její transparentnost je vyvádění peněz ze systému značně ztíženo.

Proto naše „pravicové“ strany vymýšlejí pseudopravicové postupy, aby penězovody ze zdravotní péče zůstaly zachovány a aby pacienti a lékaři nemohli nadále ovlivňovat systém. Tím se bohužel dále lékaři i pacienti propadají do neodpovědnosti. „Reforma“ Tomáše Julínka byla jen pseudopravicová. Šlo jen o doplatky peněz pacientem, na které VZP již tenkrát neměla peníze, ale netransparentní levicový systém veřejnoprávního pseudopojištění zůstal zachován.

Současný preferovaný model zdravotní péče dle ODS opět zachovává problematický a netransparentní systém veřejnoprávního pseudopojištění a k tomu chce zavést komerční připojištění na další výhody ve zdravotní péči, čímž ale se nezlepší financování dnes neléčených, a bohužel léčitelných, nemocí. Navíc to pojištění na dvou místech by bylo nehospodárné.

A závěrem upozorním na to, proč zrovna u nás povede zdravotní péče tak rychle do nicoty. Všichni víme, že smlouvu se zdravotní pojišťovnou neuzavírá pacient na optimální zdravotní péči, ale že ji uzavírá jeho ošetřující lékař, který je donucen ji uzavírat na omezování optimální péče. Pacient je z možnosti ovlivnění systému zcela vyloučen, ale otevírá se mu za to bezbřehý all inklusive, politici ho hecují, že je pánem systému, a tak si u lékaře neomezeně poroučí. Pacient prakticky nic neplatí. Proč by si neporoučel? Když VZP nebude mít peníze, doplatí to jeho ošetřující lékař, podobně jako v zemědělství to doplácí farmář a podobně i v dalších oborech! A důsledek? V ordinacích bez medicínského filtru se ošetřuje, vyšetřuje a „léčí“ nejméně 80 procent zdravých! Za to vděčíme především sociálním demokratům. Na to by neměl ani nejbohatší stát v Evropě!

Pokud si uvědomíme rozvírající se nůžky mezi léčebnými možnostmi a použitelnými penězi na léčbu, které v Česku navíc významně omezujeme proti okolnímu světu a navíc děláme z naší zdravotní péče politickou cestou trhací kalendář, pak prostě budou u nás i nadále umírat pacienti, kteří měli být léčeni, ale na jejichž léčbu již peníze nebyly.

Proč si naši politici stále hrají na mrtvého brouka?

Autor: Bohumír Šimek | neděle 30.4.2017 6:57 | karma článku: 18.71 | přečteno: 466x

Další články blogera

Bohumír Šimek

Lékaři a předvolební sliby našich politiků

Dominuje politický populismus a jen jedna strana má představu o skutečné reformě zdravotnictví, čímž je pro nás světélkem na konci gigantických, zdravotnických tunelů.

24.9.2017 v 17:09 | Karma článku: 11.66 | Přečteno: 498 | Diskuse

Bohumír Šimek

Elektronické recepty pod sankcí 2,000.000,-Kč povinně od 1/1-2018?

Mnohý z vás dehonestuje lékaře za to, že odmítají elektronické recepty. Víme, za co může stát a za co mohou lékaři? Stát zatím z našich daní investoval 500,000.000,-Kč do nefunkčního systému.

16.9.2017 v 16:44 | Karma článku: 39.73 | Přečteno: 3122 | Diskuse

Bohumír Šimek

Reforma zdravotnictví naposledy

Naše společnost staví na falešných levicových socialistických konstruktech sociálního inženýrství a jako by se bála přirozených vztahů a občanské svobody. Proto není politická vůle ke skutečné reformě zdravotnictví.

9.9.2017 v 9:26 | Karma článku: 14.11 | Přečteno: 292 | Diskuse

Bohumír Šimek

Andrej Babiš a volby

Vydat nebo nevydat? Policie žádá sněmovnu o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka dva měsíce před volbami. Jde o úmyslné ovlivnění volebních výsledků?

1.9.2017 v 21:08 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 703 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Yekta Uzunoglu

Vůle kurdského národa!

Když člověk, spolek, společnost či národ má vůli, tak prorazí všechno zlo, tak je to psáno v božských, ale také lidských zákonech

25.9.2017 v 12:03 | Karma článku: 14.01 | Přečteno: 164 | Diskuse

Jan Bartoň

ČSSD dluží dědicům advokáta Altnera 338 milionů  -  nabídla údajně polovinu

Podle ČTK nabídla ČSSD dědicům advokáta Zdeňka Altnera mimosoudní vyrovnání ve výši 180 milionů korun. Na stránkách ČSSD se o tom v aktualitách nedočtete.

25.9.2017 v 11:18 | Karma článku: 27.31 | Přečteno: 490 | Diskuse

Jan Dvořák

Jsme na tom líp, než němečtí socialisté, říká vedení ČSSD

Jako každé pondělí ráno se na operativní poradě sešel sociálně demokratický triumvirát Chovanec-Zaorálek-Sobotka.

25.9.2017 v 9:45 | Karma článku: 21.57 | Přečteno: 504 |

Martin Prášek

Merkelovo "vítězství"

Ještě jedno takové vítězství a jsme zničeni ! Odbyl své důstojníky král Pyrrhos I. Epeirský po vítězné bitvě u Ausculla. Bitvu tehdy sice vyhrál, nicméně tím se jeho situace spíše zhoršila.

25.9.2017 v 9:34 | Karma článku: 37.80 | Přečteno: 1168 | Diskuse

Martin Pánek

Taxi vs. Uber: Jak bychom měli Uber regulovat?

Uber oproti stávajícímu modelu taxislužby nabízí zejména (1) nižší ceny a vyšší přebytek spotřebitele, (2) vyšší efektivnost, (3) vyšší bezpečnost řidičů a zákazníků, (4) větší příležitost pro nedoslýchavé řidiče a zákazníky,...

25.9.2017 v 8:05 | Karma článku: 13.73 | Přečteno: 351 | Diskuse
Počet článků 334 Celková karma 19.59 Průměrná čtenost 962
Jsem venkovský praktický lékař. Praktický lékař je klíčovým subjektem zdravotnictví. Psal jsem o reformě zdravotnictví články do Zdravotnických novin, Medical tribune, Tempus medicorum, Respektu a dalších novin, přes třicet let píši články do místních obecních zpravodajů z oblasti zdravotnictví, politiky a z pomezí teologie. Zakládal jsem Občanské fórum, pak jsem zakládal ODS, ale záhy jsem postrádal konzervativismus i pravicovost, tak jsem své členství v ODS ukončil.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.