Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jděte a učte všechny národy!

8. 08. 2017 21:22:24
Každý křesťan, který se snaží následovat Ježíše Krista, je poslán ke všem občanům ve svém okolí. Jak je to těžké v dnešní postkomunistické a postfaktické době?

Podobně jako němečtí nacisté i čeští komunisté se snažili vytvořit nového člověka, budovatele s novou morálkou. Náboženství se stalo opiem lidstva a hřích přestal být hříchem. Nový, lepší člověk? Člověk dvojí tváře, jednu pro budovatelské komunisty a druhou pro normální lidi. „Kdo nekrade, okrádá svoji rodinu!“ A někteří si z toho „společného“ majetku vystavěli i luxusní vilu. Společností vládla všudypřítomná komunistická protekce a korupce.

To vše jsme si přenesli bez revolučního kvasu do postkomunistické éry po Listopadu. A mnozí politici s Václavem Klausem v čele si mysleli, že morálka je zbytečná, že se bude krást dál a vymahatelnost práva, že se může ochromit.

K tomu se přidaly neduhy postfaktické doby. Fakta nikoho nezajímají. Každý si hledá jen ty svoje informace na „svobodných“ médiích a veřejnoprávním médiím nevěří. Hledání pravdy? Proč? Pravda a lež jedno jsou! Hlavně, že máme svobodu slova a můžeme si u piva cintat, co chceme.

Jděte a učte všechny národy! Je to těžké v prostředí plném lží, postkomunistické závisti a nenávisti, v prostředí plném předsudků, pověr a iluzí, v prostředí plném nedůvěry. Ale ty jsi také poslán! Myslíš, že budeš exkulpován, pokud si hřivny, které jsi dostal, necháš jen pro sebe?

Této společnosti chybí láska, úcta k druhému člověku, důvěra k druhému člověku. První, co potřebujeme v dnešních zmatcích slyšet je, že Bůh je Láska, jak říká svatý Jan, a hluboké je Jeho milosrdenství. Stvořitel miluje své stvoření a z lásky k člověku se v Ježíši Kristu stal člověkem, zcela se vydal nenávisti člověka a ukázal člověku cestu k jeho přežití. Obraťme se k Němu s důvěrou.

Važme si Pravdy! Příliš mnoho lidí dnes pravdou pohrdá. Každý prý má svoji pravdu! A tak i lež je proklamována dnes za pravdu. Naučme se v duchu Ježíše Krista a v odkazu Jana Husa znovu si vážit pravdy, bez které nemůže fungovat žádná společnost. Mohou mít všichni lidé pravdu? Nemohou! Pravda jako objektivní realita je jen jedna. A naše poznání se té objektivní Pravdě jen přibližuje.

Ctěme Pravdu! Předávejme jen to, co jsme skutečně prožili. Každá naše neupřímnost nás diskvalifikuje. Často musíme přiznat, že nevíme. Ale nestyďme se za to! Nevíme dnes, můžeme pochopit a vědět zítra. To platí i pro čtení Písma, kde hledáme podněty ke svému životu.

A nezapomínej, že jsme hříšní. Hříchy snáze vidíš na druhém člověku než na sobě. Ale tvůj bratr tu není proto, abys ho peskoval, ale abys na něm poznal sám sebe a svoji hříšnost. A ta naše hříšnost spoléhá na Boží milosrdenství. U tebe i u bratra.

Nehádej se se svým bratrem, koho pravda je větší. Každý můžeme mít různý úhel pohledu i na Boha, ale ctěme navzájem svoje různé pohledy. Ctěme, ale diskutujme! A diskutujme s úctou k druhému člověku! Hádky o Božích věcech nechme teologům! Máme jednoho Boha, společného pro všechny naše názory, všechna náboženství, který nás všechny stvořil a má nás rád.

Čti Písmo, vzdělávej se, s vděčností rozjímej s Bohem o stvoření i Stvořiteli a diskutuj o svém poznání! Je to tvoje poslání a povinnost. I na tobě záleží budoucnost naší země!

Autor: Bohumír Šimek | úterý 8.8.2017 21:22 | karma článku: 15.98 | přečteno: 439x

Další články blogera

Bohumír Šimek

Žijeme v divné době

Žijeme v postkomunistické době a postfaktické době. Pokusme se osvětlit, kam jsme to po Listopadu dospěli a co nás dnes tíží?

18.8.2017 v 21:02 | Karma článku: 21.31 | Přečteno: 792 | Diskuse

Bohumír Šimek

České volby v ruské režii?

Po Nizozemsku, USA a Francii se i české úřady chystají na zásah Kremlu, píše týdeník Respekt (28/2017:16-21). Trochu nudné čtení, ale o to závažnější!

11.8.2017 v 21:30 | Karma článku: 20.99 | Přečteno: 847 | Diskuse

Bohumír Šimek

Lidovci a starostové

V článku „Proč je dobré neztratit lidovce“ píše Respekt 30:12-13 o rozpadu koalice KDU-ČSL + STAN. Lidovci nás předčasně zklamali.

5.8.2017 v 22:02 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 763 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Bartoň

V síti urážek aneb dámy nepřehánějte

V magazínu OnaDnes č. 34/2017, na jehož titulní straně stojí „Nejčtenější ženský časopis v ČR“ se Eva Tichá pustila do tématu internetové anonymity a s ní spojené vulgarity. Tichá tuto otázku pojala opět jako genderový problém.

22.8.2017 v 8:04 | Karma článku: 12.29 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jiří Turner

Kdyby to byl hřebčín, mohl by tam zůstat

Mezi stájemi a jízdárnou by bylo nízkým plůtkem obehnané sousoší s pamětní deskou, která by vyzývala k pietě za zde zemřelé Romy. Kromě koní a koňáků by tam nikdo nechodil, jen jednou do roka určení kladeči věnců.

22.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 269 | Diskuse

Karel Trčálek

Odsuzováním politiků hlavního proudu Evropu nezachráníme!

Odsuzování politiků tzv. hlavního proudu je zde stejně časté a oblíbené jako výzvy těchto politiků k semknutosti. Ale co vlastné z toho?

22.8.2017 v 7:40 | Karma článku: 6.81 | Přečteno: 172 | Diskuse

Katarína Lorenčíková

Ta do Prešova a iné jazykovtipy... (-: Učte sa jazyky a trénujte mozog! Do teho!

Hneď ráno keď vstanem, preklikávam z angličtiny na ruštinu a potom na taliančinu...Tento ranný tréning mi umožňuje trénovať mozog... Azbuka je srandovná. Ja som nemala sa možnosť učiť azbuku v škole.

22.8.2017 v 3:10 | Karma článku: 10.21 | Přečteno: 285 | Diskuse

Zdenek Horner

Stvořil bůh lesby a homosexuály?

Odkud pochází vyvyšování se nad komunity LGBT+? Je to stále stejné. Křesťanská věrouka neučinila pokroky, které by reformovaly veřejné mínění. Vědecké poznatky jsou stále příliš slabé, abychom se podle nich řídili.

22.8.2017 v 2:48 | Karma článku: 7.11 | Přečteno: 555 | Diskuse
Počet článků 330 Celková karma 21.08 Průměrná čtenost 956
Jsem venkovský praktický lékař. Praktický lékař je klíčovým subjektem zdravotnictví. Psal jsem o reformě zdravotnictví články do Zdravotnických novin, Medical tribune, Tempus medicorum, Respektu a dalších novin, přes třicet let píši články do místních obecních zpravodajů z oblasti zdravotnictví, politiky a z pomezí teologie. Zakládal jsem Občanské fórum, pak jsem zakládal ODS, ale záhy jsem postrádal konzervativismus i pravicovost, tak jsem své členství v ODS ukončil.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.