Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Psychosomatická medicína

Položme si otázku, proč se psychosomatikům nedaří stát se plnohodnotným oborem medicíny, a pokusme se hledat na tuto otázku odpověď. V jakém případě může mít psychosomatická medicína místo na medicínském slunci?

Byl jsem na přednášce z psychosomatiky, na které si autorka přednášky stěžovala, že ostatní specialisté odmítají psychosomatickou medicínu vzít jako speciální obor. Její přednáška však byla dostatečnou odpovědí.

 

Po Listopadu žijeme ve zvláštní době, kdy do medicíny pronikají nejrůznější nevědecké obory. Nemyslím tím jen, že dostávají zelenou nejrůznější léčitelé, kteří naprosto nemají nic společného s exaktní medicínou, a v lepším případě se alespoň opírají o empirii, pokud jejich léčebné vzorce nevycházejí přímo z nejrůznějších vymyšlených základů a teorií neodpovídajících našemu přírodnímu poznání. Nejsmutnější je, že někteří politici tyto praktiky vydávají za medicínské obory a nutí zdravotní pojišťovny, aby tyto úkony proplácely. To je pak další nemedicínský byznys na poli medicíny.

 

Psychosomatické myšlení je již odedávna součástí všech medicínských oborů, pokud si uvědomujeme, že každé onemocnění je nejen onemocněním tělesným, ale že je též ovlivňováno naším duševním životem a mezilidskými i sociálními vztahy.

 

Byl jsem překvapen, že každé onemocnění má svojí složku tělesnou i duševní, a platí to i o zhoubných onemocněních. Opakovaně jsem byl svědkem toho, že úmrtí může pacient oddálit z duševních pohnutek. Ale stejně tak jsem byl opakovaně svědkem toho, že pacient umíral ze svého rozhodnutí. Tělesný zdravotní stav jeho úmrtí nezdůvodňoval.

 

Patří sem takové divné zkušenosti. V nemocnici nám zemřel pacient, u něhož nebyla nalezena příčina onemocnění. Po pitvě jeden kolega tiše prohlásil: „On simuluje i po smrti.“

 

Měl jsem 80letou tetu v nemocnici. Na dotaz, co je jí, dostal jsem od personálu odpověď, že nemají pro ni diagnózu, že ji propustí domů. Tak jsem klidně za ní zašel na pokoj s tím, že se zase vrátí ke své rodině a pomůže jim. Odpověděla mi, že už nechce. Hodinu po mém odchodu zemřela. Pak jsem se dověděl, že každý den ráno vstávala ve čtyři hodiny, aby rodinu vypravila do práce, a každý večer šla spát v deset hodin, když po ulehnutí rodiny uklidila kuchyni. Tak jsem vlastně z neznalosti zabil svoji tetu. Takovýmto způsobem příčinou smrti býváme často pro nedostatek empatie.

 

Pravým opakem toho je, když jsme se od příbuzných dověděli, že naše 104letá kmotřička v nemocnici umírá. Přišli jsme na pokoj a zkoprněli. Vpravo od postele 80letá dcera v černém, vlevo od postele 60letá vnučka v černém. Kmotřička poslušně nehnutě ležela se sepjatýma rukama. Po chvíli se moje žena rozkoukala, nahnula se k umírající a začala na ni mluvit: „Kmotřičko, co nám to tu děláš…“ Po chvíli kmotřička otevřela oči, začala si povídat, druhý den šla domů a spokojeně žila ještě další čtyři roky.

 

Mnohému z nás se několikrát přihodilo, že přišel k nechodícímu pacientovi, omrknul situaci a povídá: „Vstaňte a jdeme!“ A rodina stála v němém úžasu, že pacient chodí. Naopak jsem potkal sedmnáctiletou dívku, která svévolně přestala chodit. Všechna odborná vyšetření byla v normě. Nikdo jí neřekl: „Vstaň a choď!“ Vzhledem k pubertě by možná byl neúspěšný, ale nikdo se o to nepokusil. Tak ji dodnes vozí na vozíku po domově důchodců.

 

Patří sem i zkušenost mnohých kolegů, že ateroskleroticky duševně rozpadlý člověk je „nesmrtelný“. Pokud o něho pečujeme, žije léta. Jí, kaká, nemyslí. Neví, kdy odejít. Neuvědomuje si to, že může být někomu na obtíž.

 

Empirická zkušenost, že člověk umírající na rakovinu si dokáže prodloužit svým úsilím život, je nám také známá. Poznal jsem člověka totálně „sežraného“ buňkami krvetvorby, kosti a uzle potažené kůží. Rozhodl se prožít poslední Vánoce se svojí ženou. Zemřel na svátek Jana Evangelisty. Často se lidé nějakou chorobou odsouzeni ke smrti rozhodnou, že se chtějí ještě něčeho dožít. A dožijí se. Jeden pacient, opět s pokročilou rakovinou, se rozhodl, že se dožije maturity svého syna. Radoval se s ním z maturity a za dva dny spokojeně zemřel.

 

To vše uvádím, abychom se na problematiku nemocí dívali v plné šíři, a neomezovali se jen na technické myšlení, ve kterém jsme byli vychováni. Příčina nemoci není jen tělesná, ale i duševní a sociální. Někdy tkví v porušených interpersonálních vztazích, ale někdy i v porušených intrapersonálních vztazích.

 

A u toho bych se zastavil. Východoasijská náboženství vedou člověka k harmonizaci se svým vnitřním i vnějším světem, což pro nás může být také cesta k úzdravě. Sigmund Freud rozlišuje v člověku tři komponenty Ego (Já), Id (tělo) a Superego (souhrn společenských norem), které se mohou dostávat do vzájemného konfliktu protichůdných zájmů. Pozoruhodné je, že již před dvěma tisíci lety svatý Pavel ve svých listech popisuje stejné kategorie, jen je pojmenovává pojmy duše, tělo a duch.

 

Nebudeme se zabývat tím, že Sigmund Freud musel vytvořit nový jazyk, ve kterém komunikoval se svým pacientem, aby jej mohl uzdravit. Jde mi o uvědomění si toho, že člověk není vždy harmonický monolit a že tyto komponenty popisované Freudem nebo svatým Pavlem a jejich vzájemné konflikty mohou být zdrojem nemocí. A nejen psychických. Patří sem ku příkladu bolestivá záda neovlivnitelná manuální medicínou a fyzikální terapií, protože příčina není tělesná.

 

Do medicínského myšlení mohu vztahovat i prostou lidovou moudrost, které mohu využívat k diagnostice. Příkladem mohou být výrazy “někdo nebo něco mu leží v žaludku“ a můžeme mít zdroj žaludečního vředu, nebo „nese to na svých bederech“ a můžeme mít příčinu obtíží od páteře. Takových příkladů je mnoho.

 

Po tomto delším úvodu si položme otázku, kdy psychosomatická medicína může být medicínským oborem a kdy je prostou pavědou.

 

Psychosomatická medicína všechny tyto problematiky bere vážně a uvědomuje si, že nemoc je porušení nejen vztahů fysických, ale i vztahů duševních a společenských. Proto si někdy dělá nárok na označení „celostní medicína“, které spíše patří kvalitnímu praktickému lékaři nebo psychosomaticky myslícímu specialistovi.

 

Pokud si takto komplexně uvědomujeme medicínskou realitu a zůstáváme na exaktních postojích, ať již to teprve vychází z empirie nebo to ověřujeme experimenty, taková psychosomatická medicína je svým kvalitním přístupem jako součást školní medicíny. Možná, že nemusí být samostatným oborem, ale jako cesta myšlení v jednotlivých oborech má své opodstatnění.

 

Pokud do psychosomatické medicíny budu vkládat svoje invence bez ohledu na empirii nebo experimenty, budu vkládat svoje schémata a vzorce, které budou jen ohromující prostředek komunikace s pacientem, pak je to samozřejmě málo a nejsem oprávněn se dožadovat ani samostatného oboru ani samostatné cesty myšlení.

 

Ale i psychosomatik, který vidí příčinu nemocí pouze v interpersonálních či intrapersonálních vztazích a nic jiného neuznává, se také dostává na scestí ve svém myšlení. Ano, na člověka musíme hledět komplexně. Ale skutečně komplexně! V celé šíři lidského bytí.

Autor: Bohumír Šimek | sobota 4.7.2015 7:40 | karma článku: 18,34 | přečteno: 497x
  • Další články autora

Bohumír Šimek

Je Babiš bezpečnostní riziko?

Mimořádná schůze sněmovny, tentokrát svolaná vládní pětikoalicí, které přetekl kalich trpělivosti, a která zvažuje riziková chování opozice, a opozice obviňující z bezpečnostního rizika vládu. Kdo má pravdu?

25.3.2024 v 18:15 | Karma: 24,12 | Přečteno: 734x | Diskuse| Politika

Bohumír Šimek

Akce překabátěných komunistů

Nabízím zcela subjektivní pohled na příčiny naší současné politiky, bez nichž nejsem schopen pochopit současnou politiku. Nabízím k osobnímu přemýšlení a nenabízím k tupému věření.

14.3.2024 v 15:50 | Karma: 38,95 | Přečteno: 4987x | Diskuse| Politika

Bohumír Šimek

Co chceš? Anarchii? Totalitu?

Proč odmítáš vládu zvolenou ve svobodných, demokratických volbách? Stýská se ti po komunistech, po jejich fízlech poškozujících normální, solidní, pracovité české občany?

1.3.2024 v 23:05 | Karma: 35,19 | Přečteno: 2464x | Politika

Bohumír Šimek

Vážení farmáři!

Na rozdíl od totalitního státu, jako je Rusko, máte v liberálně demokratickém státě možnost a právo protestovat a stávkovat, ale vaše reálné protesty začínají mít velmi divný pach. Kým se necháváte organizovat?

23.2.2024 v 17:24 | Karma: 37,04 | Přečteno: 3586x | Politika

Bohumír Šimek

Zemědělci, pozor!

Na stávku a protesty máte v liberální demokracii právo. Naše společnost je nebezpečně rozdělená, a tak byste měli rozlišovat, zda vás k tomu vybízejí vaše zemědělské organizace nebo destruktoři státu.

19.2.2024 v 16:07 | Karma: 23,80 | Přečteno: 691x | Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

  • Počet článků 636
  • Celková karma 28,70
  • Průměrná čtenost 1083x
Celý život jsem studoval medicínu a pracoval jako klíč ke zdravotní péči, jako venkovský praktický lékař. Po Listopadu jsem se zabýval organizací zdravotní péče a diskutoval v různých odborných časopisech. Po Listopadu jsem se účastnil politiky zakládáním Občanského fóra a Občanské demokratické strany v jedné pohraniční obci. Pak jsem postrádal u ODS nejprve konservativismus, ale posléze i pravicovost. Tak jsem vystoupil. Celý život od dětství jsem se snažil řešit vztah mezi determinismem a svobodnou vůlí. Zajímavé jsou konsekvence v teologii a justici. Celý život jsem řešil problémy věřících Bohu a atheistů. Klíčovým je, že Bůh není součástí tohoto světa. Sleduji polistopadový vývoj politiky a obávám se o naši liberální demokracii, naše občanské svobody a o právní stát, protože na můj vkus zde příliš mnoho občanů podléhá alternativnímu myšlení, jehož zdrojem je již desetiletí trvající ruská hybridní válka v Evropě, v Americe i v Africe. Pokud si chceme uchovat demokratické hodnoty, musíme se navrátit k Václavu Havlovi, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Bez těchto hodnot nefunguje demokracie, občanské svobody ani právní stát!