Deprese z ubývajícího dne

9. 10. 2016 15:48:17
Jde o samostatnou nosologickou jednotku ze zkracujícího se slunečního osvitu a prodlužující se noci, kterou jsem byl osobně postižen a zaskočen.

Jde o specifický typ deprese, jejíž počátky můžeme vnímat koncem srpna, vykvétá v době rovnodennosti a vrcholí před Vánocemi. S přibývající délkou dne od Vánoc postupně ubývá na intensitě. U mne je spojena s hypochondrickým syndromem, který je nepříjemný nejen pro pacienta, ale i pro celou jeho rodinu.

Vyvolávající příčinou u mne byl stres, že jsem si jako samostatný lékař nemohl vzít po dvacet let řádnou dovolenou z lokálních, osobních a personálních důvodů, a stres ze systému zdravotnictví postaveného raubířky proti lékařům. V Česku se privatizace dělala tak, že aktiva byla nového vlastníka a pasiva státu. Ve zdravotnictví je tomu naopak. Dle bývalého ředitele IZIPu Jiřího Paška peníze ze systému odtékají řádově v desítkách miliard korun. Náklady zůstávají lékařům.

Po Listopadu v nadšení, že přestávají být vasaly státu, si lékaři dávali na své vizitky a na označení ordinace slova „soukromý lékař“, než zjistili, že svobodný privát je o něčem jiném, a že vlastně zůstávají vasaly tentokrát zdravotních pojišťoven. Stresující bylo, že bez ohledu na kvalitu zdravotní péče jsou lékaři pokutováni za nadprůměrné psaní léků a za nadprůměrnou zdravotní péči. Tyto pokuty za kvalitní zdravotní péči byly většinou řádově v desítkách tisíců korun, ale byli i nenapravitelní lékaři, kteří za svoji vstřícnost vůči pacientům platili každý rok stovky tisíc korun.

Strach z toho, že po mém potenciálním úmrtí zůstane rodina bez prostředků, stupňoval můj hypochondrický syndrom, což vedlo ke spoustě zbytečných vyšetření, které dnešní klienti již považují za samozřejmost a nutnost. Tím nadměrně čerpají peníze ze zbytku po odečtení centrálních ztrát a pak nejsou peníze pro personál. Jsem upřímně zvědav, jak to budou naši politici řešit, vzhledem ke specifiku, že náklady provozu patří po kapitalisticku lékařům, a zisky se rozpouštějí po socialisticku mimo zdravotní péči.

V posledních létech, kdy jsem musel přesluhovat, jsem mohl žít jen pod plnou palbou antidepresiv. Po předání ordinace se mi podstatně ulevilo. Ti mladší to zjevně snášejí lépe. Přesto, že dnes již svou rodinu smrtí ekonomicky neohrozím, že se již nemusím trápit pokutami VZP ani nedostatkem peněz na provoz ordinace, že se nemusím trápit omezováním mojí práce pojišťovnami ani zneužíváním zdravotní péče dnešními klienty, stále se neodvážím vysadit sezónní užívání antidepresiv, protože aktivovaný hypochondrický syndrom je velmi nepříjemný.

Deprese z ubývajícího slunečního osvitu může být různě hluboká a měli bychom s ní ve své praxi počítat. Nemusí se vždy projevovat klasickými příznaky deprese, ale i nejrůznějšími příznaky nejrůznějších chorob, které se mohou fixovat v hypochondrickém syndromu.

........................................................................................................................

Napsáno pro Tempus medicorum

Autor: Bohumír Šimek | neděle 9.10.2016 15:48 | karma článku: 15.44 | přečteno: 413x

Další články blogera

Bohumír Šimek

Volby do evropského parlamentu

Ve schránce jsem našel obálku a při otevření se na mne vyvalil balík prázdných papírů. Prázdných? S absolutně neznámými jmény! Soutěž o vynikající politický byznys! Takové prachy u nás nenajdeš!

18.5.2019 v 20:28 | Karma článku: 11.71 | Přečteno: 535 | Diskuse

Bohumír Šimek

Podraz v souboji o ANO

Souboj stoupenců ANO Jaroslava Plesla a Petra Holce s oponentem ANO, komentátorem českého rozhlasu Radkem Kubičkem, v Partii na TV Prima byl podvodně zbourán hned v úvodu dehonestací!

17.5.2019 v 23:05 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 1064 | Diskuse

Bohumír Šimek

Naší společnosti chybí cíl. Chybí nám budoucnost!

Šéfredaktor Respektu (20/2019:3) Erik Tabery klade čtenářům otázku, co s tím: Chybí nám vize do budoucnosti, chybí nám sjednocující program společnosti. Co dál. Chybí nám společný sen.

14.5.2019 v 17:38 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 309 | Diskuse

Bohumír Šimek

Komunistický evergreen

Tak mi ty komunistické handrkovačky ohledně církevních restitucí připomínají jeden starý vtip, který koloval mezi lidem před Listopadem.

23.4.2019 v 21:34 | Karma článku: 28.60 | Přečteno: 785 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Binder

Dobrý den, umíte vyrobit shitku?

Nechtěl jsem v titulku hned použít nemravné, až sprosté slovo. Pro čtenáře nepolíbené slangem nás mladých vysvětluji, že shitka je výrobek nekvalitní, k ničemu, ošizený, prostě na h*vn*.

20.5.2019 v 12:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Jiří Turner

Kterak to Šichtařová v Parlamentních listech nandala Hřebejkovi

Jan Hřebejk vydal prohlášení, ve kterém apeluje na odpůrce EU, aby se voleb do EP neúčastnili. To přeci musí každého euroskeptika rozpálit až doběla. A je nějaké lepší místo, kde si to s ním vyřídit, než jsou Parlamentní listy?

20.5.2019 v 11:10 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 808 | Diskuse

Lumír Vitha

Vyprahlá pole + zatopená údolí = ideálně vlhká krajina

V poslední době se vynořují děsivé články o blížící se (bez)vodní katastrofě a o tom, kolik miliard který mocipán vrhne (nebo by aspoň vrhnul, kdyby měl tu moc) do opatření k zadržení vody v krajině. Často ne nepodobných kravině.

20.5.2019 v 9:45 | Karma článku: 22.45 | Přečteno: 440 | Diskuse

Martin Prášek

Malleus Pedofilorum aneb úvahy o morální panice

"Kladivo na pedofily", které teď virtuálně stvořili dva investigativní novináři, momentálně hýbe Českou mediální scénou. A docela slušně se rozbíhá, to, čemu se říká MORÁLNÍ PANIKA

20.5.2019 v 9:28 | Karma článku: 12.39 | Přečteno: 279 | Diskuse

Michal Okrouhlík

Inkluze obráceně

Text reaguje na "Stát nepodporuje mimořádně nadané děti. Z peněz na inkluzi dostaly zlomek" Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/stat-nepodporuje-nadane-deti-inkluze-skola-inteligence-vysoke-iq.A190518_155312_domaci_fort

20.5.2019 v 9:18 | Karma článku: 8.79 | Přečteno: 334 | Diskuse
Počet článků 442 Celková karma 18.54 Průměrná čtenost 978

Narodil jsem se ještě ve válce, asi v šesti letech mi byl dán dar víry a asi v tu dobu jsem dal Bohu slib služby. Ve zralém věku jsem se proti Bohu vzbouřil a trvalo to řadu let, než jsem pochopil, že ta vzpoura není proti Bohu, ale proti Církvi, která má stejné problémy jako zákoníci a farizeové v době Ježíše Krista. Na vlastní kůži jsem poznal, že si nás Bůh vede, pokud my mu to dovolíme. Pracoval jsem jako „tygr“ u vlakových pošt, jako tramvaják, jako stěhovák... Mezitím jsem vystudoval medicínu. A pak celý život jsem zasvětil práci praktického lékaře na venkově. Pochopil jsem, že naše zdravotnictví je postaveno na špatných základech, že jsme je po Listopadu postavili na falešných komunistických iluzích místo toho, abychom je postavili na svobodných, přirozených vztazích. Rozhovor s našimi politiky na toto téma není možný, protože žijí uzavřeni ve svých ideologiích. Naše česká zdravotní péče je na světově špičkové úrovni pouze díky heroismu našich lékařů a našich sester, kteří se našimi politiky a jejich politickými manažery nechávají exploatovat. Celý život jsem se věnoval popularizaci medicíny. Po Listopadu jsem se otřel i o politiku. V jedné pohraniční komunistické obci jsem založil Občanské fórum, pak ODS založenou na konzervativně pravicových hodnotách. Tu jsem do dvou let opustil, protože jsem záhy postrádal konzervativnost a pak i pravicovost, když ODS ve zdravotnictví stavěla na sociálním inženýrství více než na svobodných, přirozených vztazích. Dnes se věnuji kritice KDU-ČSL. Pokud v parlamentu nebudou nositeli idejí Ježíše Krista (úcty k Pravdě, úcty k Bohu, úcty k člověku, úcty k jeho svobodě, úcty ke spravedlnosti…), tak je nepotřebujeme. Snažím se psát jen o tom, co jsem osobně poznal, o Bohu, o zdravotnictví, o politice. Nectím trolly, kteří reagují jen negací na napsané, nemají vlastní názor, ale o to více diskutují. Nepíši, abych sděloval moudra, ale proto, abych provokoval k přemýšlení.

Najdete na iDNES.cz