Deprese z ubývajícího dne

9. 10. 2016 15:48:17
Jde o samostatnou nosologickou jednotku ze zkracujícího se slunečního osvitu a prodlužující se noci, kterou jsem byl osobně postižen a zaskočen.

Jde o specifický typ deprese, jejíž počátky můžeme vnímat koncem srpna, vykvétá v době rovnodennosti a vrcholí před Vánocemi. S přibývající délkou dne od Vánoc postupně ubývá na intensitě. U mne je spojena s hypochondrickým syndromem, který je nepříjemný nejen pro pacienta, ale i pro celou jeho rodinu.

Vyvolávající příčinou u mne byl stres, že jsem si jako samostatný lékař nemohl vzít po dvacet let řádnou dovolenou z lokálních, osobních a personálních důvodů, a stres ze systému zdravotnictví postaveného raubířky proti lékařům. V Česku se privatizace dělala tak, že aktiva byla nového vlastníka a pasiva státu. Ve zdravotnictví je tomu naopak. Dle bývalého ředitele IZIPu Jiřího Paška peníze ze systému odtékají řádově v desítkách miliard korun. Náklady zůstávají lékařům.

Po Listopadu v nadšení, že přestávají být vasaly státu, si lékaři dávali na své vizitky a na označení ordinace slova „soukromý lékař“, než zjistili, že svobodný privát je o něčem jiném, a že vlastně zůstávají vasaly tentokrát zdravotních pojišťoven. Stresující bylo, že bez ohledu na kvalitu zdravotní péče jsou lékaři pokutováni za nadprůměrné psaní léků a za nadprůměrnou zdravotní péči. Tyto pokuty za kvalitní zdravotní péči byly většinou řádově v desítkách tisíců korun, ale byli i nenapravitelní lékaři, kteří za svoji vstřícnost vůči pacientům platili každý rok stovky tisíc korun.

Strach z toho, že po mém potenciálním úmrtí zůstane rodina bez prostředků, stupňoval můj hypochondrický syndrom, což vedlo ke spoustě zbytečných vyšetření, které dnešní klienti již považují za samozřejmost a nutnost. Tím nadměrně čerpají peníze ze zbytku po odečtení centrálních ztrát a pak nejsou peníze pro personál. Jsem upřímně zvědav, jak to budou naši politici řešit, vzhledem ke specifiku, že náklady provozu patří po kapitalisticku lékařům, a zisky se rozpouštějí po socialisticku mimo zdravotní péči.

V posledních létech, kdy jsem musel přesluhovat, jsem mohl žít jen pod plnou palbou antidepresiv. Po předání ordinace se mi podstatně ulevilo. Ti mladší to zjevně snášejí lépe. Přesto, že dnes již svou rodinu smrtí ekonomicky neohrozím, že se již nemusím trápit pokutami VZP ani nedostatkem peněz na provoz ordinace, že se nemusím trápit omezováním mojí práce pojišťovnami ani zneužíváním zdravotní péče dnešními klienty, stále se neodvážím vysadit sezónní užívání antidepresiv, protože aktivovaný hypochondrický syndrom je velmi nepříjemný.

Deprese z ubývajícího slunečního osvitu může být různě hluboká a měli bychom s ní ve své praxi počítat. Nemusí se vždy projevovat klasickými příznaky deprese, ale i nejrůznějšími příznaky nejrůznějších chorob, které se mohou fixovat v hypochondrickém syndromu.

........................................................................................................................

Napsáno pro Tempus medicorum

Autor: Bohumír Šimek | neděle 9.10.2016 15:48 | karma článku: 15.44 | přečteno: 413x

Další články blogera

Bohumír Šimek

Proč byla dráha za císaře pána bezpečnější než dnes?

Jak je to možné, že v Rakousko-Uhersku za císaře pána bylo na železnici bezpečněji než dnes, kdy máme přehršel zabezpečovací techniky?

9.3.2019 v 9:43 | Karma článku: 40.47 | Přečteno: 2787 | Diskuse

Bohumír Šimek

Díky špatnému systému zdravotní péče zemřel pětačtyřicetiletý otec rodiny.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek již delší čas upozorňuje na to, že naše zdravotnictví je rizikové pro naše pacienty. Marně! Chybí lékaři a chybí sestry! Není, kdo by mohl předávat svoje zkušenosti!

4.3.2019 v 21:37 | Karma článku: 30.15 | Přečteno: 1676 | Diskuse

Bohumír Šimek

Lze české zdravotnictví ještě vzkřísit?

Politici si udělali ze zdravotnictví kolbiště svých ideologií a potřeby zdravotní péče šly stranou. Válka politiků mezi svými ideologiemi byla důležitější než včasné řešení krizí. Co bylo zaseto, dnes sklízíme.

23.2.2019 v 11:12 | Karma článku: 20.78 | Přečteno: 801 | Diskuse

Bohumír Šimek

O agresivitě zpovědníků

Žijeme v přelomové době. Tradiční křesťanská víra je vykořeněna a Církev čeká stále odkládaný riskantní krok, revize křesťanské věrouky a mravouky.

21.2.2019 v 11:56 | Karma článku: 9.01 | Přečteno: 517 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Zubní lékaři nás vydírají?

Zubních lékařů je dost, ale před pacienty se schovávají..., taková slova padala v dnešní večerní debatě na ČT. Ministr i poslanci zvažují "navyšování" peněz, vymáhání povinností nejisté.

20.3.2019 v 21:28 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 211 | Diskuse

Karel Trčálek

Eurohujeři chystají džihád na řidiče, 30 km/h v obci a 60 km/h mimo obec

Pan Matějka, údajný předseda údajné Strany nezávislosti České republiky (nebo tak nějak), varuje ve svém článku před eurohujery, kteří chystají džihád na řidiče. Je-li to tak, pak jsem, málo platné, džihádista

20.3.2019 v 18:38 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 366 | Diskuse

Jan Ziegler

Jak Stalin aktivně a dlouhodobě podporoval Hitlera

Diktátor si s diktátorem rozumí a to platilo i pro Josefa Stalina a Adolfa Hitlera. Proto ani nemůže překvapit, že SSSR se měl stát společně s Německem, Itálii a Japonskem čtvrtým členem Osy.

20.3.2019 v 18:07 | Karma článku: 23.69 | Přečteno: 467 | Diskuse

Emrich Sonnek

„Třetí pohlaví“ na scéně

Když se v tisku objevila zpráva, že některé základní školy v Bavorsku plánují vybudování toalet pro „třetí pohlaví“, zdálo se, že musí jít o úlet. Ve skutečnosti však vedení těchto škol pouze reagovalo na německou legislativu.

20.3.2019 v 16:03 | Karma článku: 21.64 | Přečteno: 789 | Diskuse

Irena Aghová

O pojmu „babička a dědeček“

Současné mladé rodiny si vytvořily pojem babička a dědeček tak, jak to vyplývá z románů devatenáctého a století a možná také z dvacátého století z různých filmů, kterých nebylo málo. Jenže, milé děti, čas kvapí.

20.3.2019 v 13:14 | Karma článku: 23.15 | Přečteno: 1233 | Diskuse
Počet článků 434 Celková karma 25.39 Průměrná čtenost 983

Narodil jsem se ještě ve válce, asi v šesti letech mi byl dán dar víry a asi v tu dobu jsem dal Bohu slib služby. Ve zralém věku jsem se proti Bohu vzbouřil a trvalo to řadu let, než jsem pochopil, že ta vzpoura není proti Bohu, ale proti Církvi, která má stejné problémy jako zákoníci a farizeové v době Ježíše Krista. Na vlastní kůži jsem poznal, že si nás Bůh vede, pokud my mu to dovolíme. Pracoval jsem jako „tygr“ u vlakových pošt, jako tramvaják, jako stěhovák... Mezitím jsem vystudoval medicínu. A pak celý život jsem zasvětil práci praktického lékaře na venkově. Pochopil jsem, že naše zdravotnictví je postaveno na špatných základech, že jsme je po Listopadu postavili na falešných komunistických iluzích místo toho, abychom je postavili na svobodných, přirozených vztazích. Rozhovor s našimi politiky na toto téma není možný, protože žijí uzavřeni ve svých ideologiích. Naše česká zdravotní péče je na světově špičkové úrovni pouze díky heroismu našich lékařů a našich sester, kteří se našimi politiky a jejich politickými manažery nechávají exploatovat. Celý život jsem se věnoval popularizaci medicíny. Po Listopadu jsem se otřel i o politiku. V jedné pohraniční komunistické obci jsem založil Občanské fórum, pak ODS založenou na konzervativně pravicových hodnotách. Tu jsem do dvou let opustil, protože jsem záhy postrádal konzervativnost a pak i pravicovost, když ODS ve zdravotnictví stavěla na sociálním inženýrství více než na svobodných, přirozených vztazích. Dnes se věnuji kritice KDU-ČSL. Pokud v parlamentu nebudou nositeli idejí Ježíše Krista (úcty k Pravdě, úcty k Bohu, úcty k člověku, úcty k jeho svobodě, úcty ke spravedlnosti…), tak je nepotřebujeme. Snažím se psát jen o tom, co jsem osobně poznal, o Bohu, o zdravotnictví, o politice. Nectím trolly, kteří reagují jen negací na napsané, nemají vlastní názor, ale o to více diskutují. Nepíši, abych sděloval moudra, ale proto, abych provokoval k přemýšlení.

Najdete na iDNES.cz