Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co víš o křesťanství?

13. 04. 2017 20:55:32
Pokusíme se zamyslet nad tím, co je podstatou křesťanství, čemu křesťané věří a co je přínosem pro celou naši společnost, i když se ke křesťanské víře nehlásíme.

Křesťanství má své základy v židovství, staví na tóře, prorocích a židovské moudrosti a na tom, že Izraelité jsou Bohem vyvoleným národem. Izraelský Bůh je na rozdíl od okolních národů jen jeden, je všudypřítomný, všemocný, spravedlivý Soudce, který stvořil vesmír a na závěr i člověka.

Praotec Abrahám vyvedl Židy z mezopotámského města Ur do Palestiny, kde byli Židé očišťování jako železo procházející ohněm. Žili na území neustálých válek, opakovaně byli na pokraji vyhynutí a byli dlouhá léta v zajetí.

Izraelští proroci sní o Spasiteli židovského národa a všechna ta proroctví retrospektivně vzato směřují k člověku Ježíši Kristu, který podle proroků pocházel z Nazareta, narodil se v Betlémě a přišel z Egypta. Na první pohled nesmysl. A přece tomu tak bylo, jak se dočteme v knihách Nového zákona.

Dokonce i Jeho početí bylo podivné. Josef z Nazareta se zasnoubil s Marií a jak bylo u Židů zvykem, do svatby neměl mít milování se svojí vyvolenou. A hle, Maria chodí s útěžkem. To Josefa naštvalo a chtěl se s Marií rozejít. Jen díky Božímu vnuknutí si nakonec Marii vzal a měli syna Ježíše, na kterém je postavena celá křesťanská teologie.

Co to jsou základní pravdy křesťanství, bez nichž křesťan není křesťanem? Bůh je jeden. Je jeden, ale ve třech osobách: Bůh Otec, Stvořitel, Bůh Syn, Vykupitel a Bůh Duch Svatý, Posvětitel. Nesnaž se to pochopit, nepochopili to teologové chytřejší, než jsme my. Bůh Ježíš Kristus tak miloval člověka, že se stal skrze Marii člověkem. Byl tedy Bůh a člověk v jedné osobě. Chodil po Judey a učil prosté teologii a zásadám života ke spáse a vykoupení člověka. On ten prvotní hřích Adamův se jaksi táhne dějinami člověka jak černá niť. A člověk potřebuje vysvobození z něho, aby jej netáhnul do nekonečna v nejrůznějších podobách.

Ježíš Kristus spasil svět od prvotního hříchu tou nejpotupnější a nejkrutější smrtí, kterou si nedokážeme ani představit. Skrze Ježíše Krista jsme se stali syny a dcerami Božími odevzdaní do bezpodmínečné Boží Lásky. Od nás se chce jediné: Nevzpírat se Boží otcovské lásce, netoužit po zlu, ale předávat Boží lásku druhým lidem. Ať zhřešíš sebevíc, po návratu tě vítá otevřená, láskyplná Boží náruč.

Bez důvěry k Bohu je pro nás nepochopitelné Ježíšovo zmrtvýchvstání a Jeho znovusjednocení s Otcem. A třetí Božskou osobou je Duch Svatý, který vane mezi Otcem a Synem a námi a naplňuje nás Boží Láskou, bez které není spása člověka možná. Vzdá-li se člověk Boží Lásky, vzdá-li se Boží Spásy, hřeší člověk nejen proti Bohu, ale i proti člověku, zvířatům, přírodě a celému stvoření se všemi důsledky pro život. A jsou tu pýcha, závist, nenávist a rozličná týrání, mučení, války...

Položme si otázku, zda má Ježíš Kristus co říci i člověku, kterému chybí důvěra k Bohu. Samozřejmě! I kdyby nebyl schopen úcty k Bohu, je veden k úctě k druhému člověku, lásce k druhému člověku, veden k úctě ke svobodě svojí i druhého člověka, je veden k úctě vůči Moudrosti a Pravdě, bez které by člověk došel jen k Bábelskému mámení jazyků, a je veden k úctě ke Spravedlnosti.

To je ta Spása dnešního člověka, který možná nemá důvěru k Bohu, ale touží žít v míru a pokoji, bez války, v Božím království již zde na zemi. Budeme mít odvahu o toto usilovat?

.................................................................................

Laskavý čtenář jistě promine, pokud jsem se dopustil nějakých nepřesností. Jsem laik.

Autor: Bohumír Šimek | čtvrtek 13.4.2017 20:55 | karma článku: 20.29 | přečteno: 488x

Další články blogera

Bohumír Šimek

Ještě k volbám (Ad:Respekt 46/2017:44-48)

Šéfredaktora Erika Taberyho si velmi vážím pro jeho úsilí o kvalitu novinařiny, ale tentokrát s jeho hostem Janem Bělíčkem nemohu souhlasit. V posledních volbách nás překvapilo několik výsledků.

18.11.2017 v 7:32 | Karma článku: 18.24 | Přečteno: 588 | Diskuse

Bohumír Šimek

Všetci kradnú

Proč toto jednoduché heslo Andreje Babiše se stalo tak úderným, že za ním šla polovina občanů jako krysy za pištícím krysařem v Andersonově pohádce? Přemýšleli jste nad tím? Protože je pravdivé!

12.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 26.06 | Přečteno: 1222 | Diskuse

Bohumír Šimek

Místo politiky politikaření?

Antibabišovský team produkuje další dvě lži a nepravdy proti Andreji Babišovi. Co je za touto celonárodní antibabišovskou národní frontou?

7.11.2017 v 23:01 | Karma článku: 31.92 | Přečteno: 769 | Diskuse

Bohumír Šimek

Jde o návrat Česka před Listopad?

Která strana a kteří politici jsou nejvíce odpovědní za obnovení komunistické Národní fronty, za potenciální cestu zpět naší vlasti k socialismu a pod ochranu mohutného dubiska?

3.11.2017 v 21:14 | Karma článku: 24.96 | Přečteno: 1010 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Flaška

Měli bychom být za invazi v roce 1968 vděční

"Československo by mělo být Sovětskému svazu za rok 1968 vděčné: historie pražského jara." Tento článek vyšel v den návštěvy prezidenta Zemana v Rusku na serveru Zvezda.

21.11.2017 v 16:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Jiří Turner

Konverze od ateismu k ateismu

Moudrost náboženství by měla patřit celému lidstvu, i těm nejracionálnějším z nás, a zasluhuje, aby si jí i její největší odpůrci zaobírali. Náboženství je příliš užitečné a vlivné, než aby se mohlo zcela přenechat věřícím.

21.11.2017 v 15:23 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 139 | Diskuse

Alena Kulhavá

Jak fakenews a nepravdy ovlivňují nejen výsledky parlamentních a prezidentských voleb v ČR

Pravda zvítězí platí skutečně až při pohledu tváří tvář smrti a někteří i to obejdou a pak je otázka, co prožívají potom (pokud vezmeme zkušenosti různých náboženství pouze jako teoretické možnosti). Je odpovědnost na politicích?

21.11.2017 v 14:31 | Karma článku: 10.85 | Přečteno: 410 |

Václav Vít

Naši furianti

O zábavu máme postaráno. Parlament včera nevypadal jako státní ohřívárna, jak se mu říkávalo za první republiky.

21.11.2017 v 13:38 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 287 | Diskuse

Vlastimil Podracký

Zemanova cesta do Ruska a akce globalistů

Premiérka Mayová vystoupila opět ostře proti Rusku a jeho údajnému ovlivňování voleb v západních zemích. Strach z Ruska je spíše hypotetický, je to strach z možností, které se otevírají každému schopnému hackerovi.

21.11.2017 v 13:30 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 422 | Diskuse
Počet článků 349 Celková karma 22.33 Průměrná čtenost 969
Jsem venkovský praktický lékař. Praktický lékař je klíčovým subjektem zdravotnictví. Psal jsem o reformě zdravotnictví články do Zdravotnických novin, Medical tribune, Tempus medicorum, Respektu a dalších novin, přes třicet let píši články do místních obecních zpravodajů z oblasti zdravotnictví, politiky a z pomezí teologie. Zakládal jsem Občanské fórum, pak jsem zakládal ODS, ale záhy jsem postrádal konzervativismus i pravicovost, tak jsem své členství v ODS ukončil.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.