Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

eRecept

5. 05. 2017 7:17:47
Stálo nás to 318 milionů korun, ročně doplácíme 4,5 milionu korun a potřebné dodatečné smlouvy budou stát další sta miliony korun. A přitom s tím prakticky nikdo nepracuje.

Zdá se, že naši politici mají peněz na zdravotní péči, na léky, na lékaře, na sestry, na ostatní personál a na provoz ordinací dost, když takto rozhazují z našich peněz na naše zdraví. Přesto bych řekl, že tentokrát zdání klame. Bohužel, nadále ochotně rozhazujeme! Že by šlo o další nový tunel?

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že peníze tečou, ale efekt za ně žádný. Lékaři recepty prakticky neužívají. Darebáci! A tak zjištěno, že je to neekonomické. Co s tím?

Česká lékařská komora přesvědčila politiky, že pokud nehodlají riskovat kolaps zdravotní péče, neměly by být recepty povinné, protože v mnohých oborech již převážně pracují důchodci, stařečci a stařenky, kteří se odmítají učit složitým novotám. Proto eRecepty zůstaly na dobrovolné bazi.

Jenže tím pádem politici nezdůvodní, proč se na eRecepty vynakládá tolik milionů, když je prakticky nikdo nepoužívá. A příjemce těch milionů korun nechce být bez nich. Je to tedy jednoduché. Prostě to těm lékařům nařídíme jako povinné. A je to! Že by se tím mohla zhroutit zdravotní péče? Nezajímá! Lékaři musí! Jako kompenzaci jim za to dáme 33,-Kč za měsíc. A pak musí! Jinak je budeme pokutovat za jejich neochotu. Pokuty ve statisících korun? Bude to stačit?

Co to je ten eRecept? Nikde ve světě to není tak složité a nákladné jako u nás. Třeba v Norsku: Lékař napíše normální recept do PC jako u nás, ťukne na jedinou klávesu, a pacient si může zajít do jakékoliv lékárny po celé zemi, kde leží jeho recept k vyzvednutí. To je skutečně výhodná služba lékařům i pacientům. A navíc to jistě stálo jen zlomeček toho, co to stojí nás!

U nás to má fungovat zcela jinak. Lékař vypíše pacientovi recepty a nemůže je vytisknout a dát do ruky pacienta, protože je odesílá do úložiště receptů, kde se shromažďují tato data o všech pacientech. Pak pacient čeká v ordinaci lékaře, který také čeká, až jím napsané recepty budou uloženy v centrálním úložišti a bude na ně vygenerován čárový kód. Ten čárový kód je pak zaslán do ordinace ordinujícího lékaře, kde na to čeká pacient s lékařem, a když ten čárový kód do té ordinace dorazí, lékař jej vytiskne a předá pacientovi. To, že se v ordinaci ztrácí drahocenný čas, nikoho z politiků nezajímá. Ostatně ten čas poslanců ve „žvanírně“, jak to označuje Andrej Babiš, je mnohonásobně dražší. Tak o co jde, že?

Pacient přijme od lékaře po prodlevě v ordinaci tento čárový kód a může si ho odnést do lékárny. Lékárník netuší, co ten kód představuje, musí ho odeslat do celonárodního úložiště receptů, odkud je lékárníkovi zaslán v nějaké podobě soubor receptů na léky, které má vydat. Co když ten požadovaný lék lékárník nemá? Náhradu dát nesmí. Co když někdo v tom řetězci udělá chybu a pacient zemře? Kdo má pak odpovědnost za smrt pacienta? Co když někde vypadne proud a některý počítač selže? Jak dlouho bude pacient blokovat ordinaci lékaře, aniž by to komukoliv cokoliv přineslo?

Tyto otázky nejsou pro naše politiky zajímavé. Jde o levičácký produkt sociálního inženýrství, který nejvíce prosazuje ODS. Proč by dědečkové a babičky v ordinacích nebyli ochotni se naučit pracovat s novými programy? Vždyť jim za to dáme 33,-Kč měsíčně! Politici rozhodli: Žádná svoboda, doktůrku, Ty musíš psát eRecepty! Jak bychom jinak obhájili ty stovky milionů korun zbytečně prohospodařených? Lékaři musí!

Nemusí! Jen nevím, jak budou naši politici léčit své občany bez lékařů...

Autor: Bohumír Šimek | pátek 5.5.2017 7:17 | karma článku: 19.84 | přečteno: 446x

Další články blogera

Bohumír Šimek

Ještě k volbám (Ad:Respekt 46/2017:44-48)

Šéfredaktora Erika Taberyho si velmi vážím pro jeho úsilí o kvalitu novinařiny, ale tentokrát s jeho hostem Janem Bělíčkem nemohu souhlasit. V posledních volbách nás překvapilo několik výsledků.

18.11.2017 v 7:32 | Karma článku: 18.24 | Přečteno: 588 | Diskuse

Bohumír Šimek

Všetci kradnú

Proč toto jednoduché heslo Andreje Babiše se stalo tak úderným, že za ním šla polovina občanů jako krysy za pištícím krysařem v Andersonově pohádce? Přemýšleli jste nad tím? Protože je pravdivé!

12.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 26.06 | Přečteno: 1222 | Diskuse

Bohumír Šimek

Místo politiky politikaření?

Antibabišovský team produkuje další dvě lži a nepravdy proti Andreji Babišovi. Co je za touto celonárodní antibabišovskou národní frontou?

7.11.2017 v 23:01 | Karma článku: 31.92 | Přečteno: 769 | Diskuse

Bohumír Šimek

Jde o návrat Česka před Listopad?

Která strana a kteří politici jsou nejvíce odpovědní za obnovení komunistické Národní fronty, za potenciální cestu zpět naší vlasti k socialismu a pod ochranu mohutného dubiska?

3.11.2017 v 21:14 | Karma článku: 24.96 | Přečteno: 1010 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Policie se s vydávačkou tumlovala, ale teď bude na čekačce

Policie si s žádostí o vydání zločinných poslanců Babiše a Faltýnka pospíšila. Už ve sněmovně žádost o vydání je. Nenaplnil se optimistický scénář, že policie bude vyčkávat na nového ministra, a pak že se uvidí, spíš neuvidí.

21.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Karel Januška

Obvinění v poslanecké sněmovně

Absurdistán je pro naši republiku případný název. Policista z nějaké vyšetřovací skupiny došel k závěru, že jednání některých občanů může být kvalifikováno jako trestný čin.

21.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 518 | Diskuse

Petr Suda

Když se pravdě dopátrat lze, ale není vůle

Blahopřání Duky Okamurovi je klasickým příkladem, kdy se dopátrat pravdy lze, ale z „pragmatických“ (či jakýchsi jiných) důvodů, se raději pravda nezjistí či zjistit nechce.

21.11.2017 v 13:20 | Karma článku: 8.01 | Přečteno: 443 | Diskuse

Karel Ábelovský

Makám, makáš, makáme - už jste taky začali konečně "makať"?

Tedy nemyslím děvčatům pod sukně ... myslím spíš "jako" pro lidi! Protože v tom druhém případě, byste zvláště dnes, velmi tvrdě narazili - na rozdíl od toho, budete-li chtít makat na zneužívání dotací. Nebo ne?

21.11.2017 v 12:58 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 441 | Diskuse

Vilém Barák

Hlas lidu není hlas Boží

Nemůžeme úspěšně používat referenda jako ve Švýcarsku, protože nejsme Švýcaři. Ke Švýcarům máme stejně daleko jako Sůdánci k Čechům. Dokonce se ukázalo, že ani obyvatelé Spojeného království nejsou Švýcaři.

21.11.2017 v 12:00 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 687 | Diskuse
Počet článků 349 Celková karma 22.33 Průměrná čtenost 969
Jsem venkovský praktický lékař. Praktický lékař je klíčovým subjektem zdravotnictví. Psal jsem o reformě zdravotnictví články do Zdravotnických novin, Medical tribune, Tempus medicorum, Respektu a dalších novin, přes třicet let píši články do místních obecních zpravodajů z oblasti zdravotnictví, politiky a z pomezí teologie. Zakládal jsem Občanské fórum, pak jsem zakládal ODS, ale záhy jsem postrádal konzervativismus i pravicovost, tak jsem své členství v ODS ukončil.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.