Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdravotní pojišťovny nebo zlodějky našich peněz?

16. 05. 2018 22:45:22
Léta marného boje politiků s lékaři nás přesvědčila, že slib lékařů je pro politiky závazný, zatímco slib politiků lékařům je absolutně nezávazný a nevymahatelný.

Jako každý jiný podnik i zdravotnická zařízení musí být schopna vydělat si na provoz a obnovu svou vlastní činností a nemohou být existenčně závislá na dotacích, které dostávají jen někteří vybraní, píše Milan Kubek v Tempus medicorum 5/2018.

Proto již nejméně dvacet pět let trváme na zreálnění ceny práce, která je obsažena v jednotlivých výkonech „bodníku“. Přesto cena práce stále není v korunách, ale jen v bodech, jejichž hodnota je každoročně upravována podle složitých vzorců. Výkony by měly být propláceny ve stejné výši bez ohledu na formu vlastnictví či samotného vlastníka. Stále je to nesplnitelný požadavek!

Nemocnice jsou nadále propláceny podle „historických kritérií“. Vulgárně řečeno je to o tom, že nemocnice, které okrádaly pojišťovny v dávné minulosti, dostávají zdravotní péči proplacenu ve slušné výši. A nemocnice, které v dávné minulosti šetřily zdravotní pojišťovny, dostávají zdravotní péči hrazenu jen částečně, nedostatečně. Již nejméně patnáct let je připraven program nápravy, který dosud realizován nebyl.

Navíc jsou platby pojišťoven lékařům ponižovány o „regulační mechanismy“. Platby jsou svým způsobem unifikované. Kdo pracuje moc, dostane za vykonanou práci zaplaceno jen částečně. Kdo je ke svým pacientům vstřícný a předepisuje jim všechny potřebné léky, částečně je svým pacientům hradí ze svého právě tou cestou „regulačních mechanismů“!

Lékař by měl mít základní povinnost správné diagnostiky a řádné léčby. Místo toho musí sledovat desítky parametrů, aby nemusel platit pokuty za dobře vykonanou práci, které se eufemisticky nazývají „regulační mechanismy“. Jen málokdo si v této zemi uvědomuje, že omezování svobody v nezbytné zdravotní péči přináší riziko přirozené ztráty odpovědnosti za řádnou léčbu, kterou žádnou socialistickou buzerací nedoženeme.

Toto jen částečné hrazení zdravotní péče trvá již od Listopadu a stále není reálná šance na změnu, protože se stále hlouběji propadáme do komunistického zdravotnictví. Nikdo neřeší, že ekonomické prostředí ve zdravotnictví je pokřivené a nespravedlivé. A že zdravotní péče podle platného Seznamu zdravotnických výkonů je hrazena jen částečně.

Jen ambulantním lékařům v poslední době během pěti let zdravotní pojišťovny nezaplatily téměř čtyři a půl miliardy korun. V roce 2016 podíl nezaplacené zdravotní péče ambulantních lékařů dosáhnul 6,3% a nejhorší je OZP (207), která ambulantním specialistům v roce 2016 neuhradila dokonce 10,7% z nezbytné zdravotní péče. Nejhůře proplácenými specialisty jsou diabetologové, pneumologové a otorhinolaryngologové.

Lékařů chybí přes tisíc a zdravotních sester přes čtyři tisíce. Lékaři a sestry nejsou a nebudou. Nemáme peníze na jejich vzdělávání. A když budeme více dbát na byrokracii než na řádné proplácení kvalitně vykonané práce, tak nebudou ani studenti.

Zdravotní pojišťovny dluží jen ambulantním lékařům za pět let téměř čtyři a půl miliardy korun. Jde o rozdíl mezi cenou řádně provedené práce lékařů podle našich zákonů a pojišťovnami skutečně proplacené zdravotní péče. Kolik může ten nevymahatelný dluh dělat od Listopadu? A navíc procento neuhrazené zdravotní péče neustále roste. Nedostatek peněz na zdravotní péči takto dál řešit nesmíme!

Autor: Bohumír Šimek | středa 16.5.2018 22:45 | karma článku: 23.22 | přečteno: 984x


Další články blogera

Bohumír Šimek

Titanic narazil

Nemocnice Mělník uzavřela od začátku dubna několik svých oddělení. Lékaři nestávkují, jen odmítli sloužit nadlimitní přesčasy a nemocnici to paralyzovalo. (Tempus medicorum 4/2018)

26.4.2018 v 12:56 | Karma článku: 27.53 | Přečteno: 1128 | Diskuse

Bohumír Šimek

Zdravotní péče bez lékařů a bez sester?

Prezident České lékařské komory říká: “Došlo na naše slova, ale radost z toho nemám. Lékaři již opravdu nejsou.“ A nebudou! Co s tím?

21.4.2018 v 21:01 | Karma článku: 30.28 | Přečteno: 1423 | Diskuse

Bohumír Šimek

Funguje komunistická StB?

Zajímáš se, kteří členové bývalé státní bezpečnosti jsou stále nebezpeční pro naši republiku a kteří jsou již dnes pro nás zcela neškodní?

13.4.2018 v 22:50 | Karma článku: 24.87 | Přečteno: 639 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vít Klíma

Židé a teorie relativity

S láskou odjíždím "makat jak černoch" na plantáže mé ženy, a tak jeden židovský na víkend nabízím už dnes.

22.5.2018 v 6:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 101 | Diskuse

Martin Braun

Jak nás staronoví bolševici masírují svou propagandou

Během několika posledních dní, objevilo se zde několik blogů na téma generála Pavla. Kromě už tradičních nesmyslů o jeho roli v dobách Warszawské smlouvy a jeho členství v KSČ, se zde včera objevila úvaha o tom, že touží po válce.

22.5.2018 v 5:35 | Karma článku: 22.32 | Přečteno: 584 | Diskuse

Jan Dvořák

Bude pro vstup do vlády jen třetina socialistů, sžírá se Hamáček

Předseda Hamáček v minulých dnech obrážel terén a vypouštěl zkušební balónky mezi krajské výbory, aby zjistil, jakou má šanci, že referendum schválí jeho ministerský post, respektive účast ČSSD na vládě.

21.5.2018 v 18:45 | Karma článku: 18.46 | Přečteno: 442 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Pobožní němečtí nacionalisté by rádi obnovili Protektorat Böhmen und Mähren

O svatodušním víkendu se konal v bavorském Augsburgu obvyklý sjezd sudetských Němců. Odtamtud se mi dostal do rukou deník Sudetenpost rakouských sudeťáků (SLÖ) z 3. května, kde nám radí, jak se máme podle nich chovat „evropsky“.

21.5.2018 v 14:54 | Karma článku: 35.71 | Přečteno: 1160 | Diskuse

Jakub Kouřil

Morálka - nejstudenějších ze studených netvorů

Člověk se narodí, je ve stavu totální závislosti a hned je opředen tisíci pavučinami. Pavouci se na něj vrhnou. Táta, máma, sourozenci. Je pevně spoután ještě dříve, než se naučí chodit. Lízači prdelí, učí jak žít. Moralisté.

21.5.2018 v 13:30 | Karma článku: 7.92 | Přečteno: 335 | Diskuse
Počet článků 385 Celková karma 21.79 Průměrná čtenost 958
Jsem venkovský praktický lékař. Praktický lékař je klíčovým subjektem zdravotnictví. Psal jsem o reformě zdravotnictví články do Zdravotnických novin, Medical tribune, Tempus medicorum, Respektu a dalších novin, přes třicet let píši články do místních obecních zpravodajů z oblasti zdravotnictví, politiky a z pomezí teologie. Zakládal jsem Občanské fórum, pak jsem zakládal ODS, ale záhy jsem postrádal konzervativismus i pravicovost, tak jsem své členství v ODS ukončil.
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.