Zdravotní pojišťovny nebo zlodějky našich peněz?

16. 05. 2018 22:45:22
Léta marného boje politiků s lékaři nás přesvědčila, že slib lékařů je pro politiky závazný, zatímco slib politiků lékařům je absolutně nezávazný a nevymahatelný.

Jako každý jiný podnik i zdravotnická zařízení musí být schopna vydělat si na provoz a obnovu svou vlastní činností a nemohou být existenčně závislá na dotacích, které dostávají jen někteří vybraní, píše Milan Kubek v Tempus medicorum 5/2018.

Proto již nejméně dvacet pět let trváme na zreálnění ceny práce, která je obsažena v jednotlivých výkonech „bodníku“. Přesto cena práce stále není v korunách, ale jen v bodech, jejichž hodnota je každoročně upravována podle složitých vzorců. Výkony by měly být propláceny ve stejné výši bez ohledu na formu vlastnictví či samotného vlastníka. Stále je to nesplnitelný požadavek!

Nemocnice jsou nadále propláceny podle „historických kritérií“. Vulgárně řečeno je to o tom, že nemocnice, které okrádaly pojišťovny v dávné minulosti, dostávají zdravotní péči proplacenu ve slušné výši. A nemocnice, které v dávné minulosti šetřily zdravotní pojišťovny, dostávají zdravotní péči hrazenu jen částečně, nedostatečně. Již nejméně patnáct let je připraven program nápravy, který dosud realizován nebyl.

Navíc jsou platby pojišťoven lékařům ponižovány o „regulační mechanismy“. Platby jsou svým způsobem unifikované. Kdo pracuje moc, dostane za vykonanou práci zaplaceno jen částečně. Kdo je ke svým pacientům vstřícný a předepisuje jim všechny potřebné léky, částečně je svým pacientům hradí ze svého právě tou cestou „regulačních mechanismů“!

Lékař by měl mít základní povinnost správné diagnostiky a řádné léčby. Místo toho musí sledovat desítky parametrů, aby nemusel platit pokuty za dobře vykonanou práci, které se eufemisticky nazývají „regulační mechanismy“. Jen málokdo si v této zemi uvědomuje, že omezování svobody v nezbytné zdravotní péči přináší riziko přirozené ztráty odpovědnosti za řádnou léčbu, kterou žádnou socialistickou buzerací nedoženeme.

Toto jen částečné hrazení zdravotní péče trvá již od Listopadu a stále není reálná šance na změnu, protože se stále hlouběji propadáme do komunistického zdravotnictví. Nikdo neřeší, že ekonomické prostředí ve zdravotnictví je pokřivené a nespravedlivé. A že zdravotní péče podle platného Seznamu zdravotnických výkonů je hrazena jen částečně.

Jen ambulantním lékařům v poslední době během pěti let zdravotní pojišťovny nezaplatily téměř čtyři a půl miliardy korun. V roce 2016 podíl nezaplacené zdravotní péče ambulantních lékařů dosáhnul 6,3% a nejhorší je OZP (207), která ambulantním specialistům v roce 2016 neuhradila dokonce 10,7% z nezbytné zdravotní péče. Nejhůře proplácenými specialisty jsou diabetologové, pneumologové a otorhinolaryngologové.

Lékařů chybí přes tisíc a zdravotních sester přes čtyři tisíce. Lékaři a sestry nejsou a nebudou. Nemáme peníze na jejich vzdělávání. A když budeme více dbát na byrokracii než na řádné proplácení kvalitně vykonané práce, tak nebudou ani studenti.

Zdravotní pojišťovny dluží jen ambulantním lékařům za pět let téměř čtyři a půl miliardy korun. Jde o rozdíl mezi cenou řádně provedené práce lékařů podle našich zákonů a pojišťovnami skutečně proplacené zdravotní péče. Kolik může ten nevymahatelný dluh dělat od Listopadu? A navíc procento neuhrazené zdravotní péče neustále roste. Nedostatek peněz na zdravotní péči takto dál řešit nesmíme!

Autor: Bohumír Šimek | středa 16.5.2018 22:45 | karma článku: 24.99 | přečteno: 1087x


Další články blogera

Bohumír Šimek

Bůh mlčí

Co pozitivního přineslo a přináší věřícím v Ježíše Krista komunistické pronásledování církví a pronásledování věřících pod jedině správnou ideologií komunistického, vědeckého světového názoru?

19.10.2018 v 21:08 | Karma článku: 15.93 | Přečteno: 408 | Diskuse

Bohumír Šimek

Budoucnost ANO

Výsledek současných voleb vnímám tak, že hnutí ANO dosáhlo svého vrcholu a nyní jej čeká už jen sestup. Pokusím se vysvětlit, proč toto takto očekávám.

12.10.2018 v 21:01 | Karma článku: 20.13 | Přečteno: 981 | Diskuse

Bohumír Šimek

Neomarxismus Stanislava Jahody

Očekával jsem od kolegy, že nás poučí, co máme považovat za neomarxismus. Nepoučil nás! Jen nám ověřil, že NEOMARXISMUS je nadávka! A vyloučil naši diskusi! Nejde o demagogii?

10.10.2018 v 15:39 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 712 | Diskuse

Bohumír Šimek

Další volby klepou na dveře

Opět jsou tu volby. Koho volit? Má cenu jít k volbám? Má cenu číst programy stran, když se pak svým předvolebním prohlášením neřídí?

2.10.2018 v 18:23 | Karma článku: 9.31 | Přečteno: 220 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Armáda přijala opatření, jak čelit útokům na naše vojáky v Afghánistánu

V souvislostí s tragickou událostí – s dalším útokem v Afghánistánu a českými obětmi – vyzval premiér ministra obrany, aby hledal možnosti, jak takovým incidentům předejít.

23.10.2018 v 15:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Jaroslav Novák

Co spojuje vraždu Sauda a Čecha? Stát, kterému nesmrdí peníze od vrahů je špatný

Řeč je o českém státu. Další český voják byl zavražděn. Současně se lámou ledy a svět přiznává že Saudská Arábie podporuje terorismus, včetně Tálibánu. Největší odběratel zbraní z ČR je, věřte nevěřte, Saudská Arábie.

23.10.2018 v 12:06 | Karma článku: 30.78 | Přečteno: 961 | Diskuse

Martin Braun

Seriál Lynč - oč jde České televizi?

O tom že existuje nějaký seriál Lynč a že bude vysílán od tohoto pondělí, jsem se dozvěděl po skončení posledního dílu jiné detektivky, Labyrint. V první chvíli jsem se zaradoval, protože detektivky mám rád.

23.10.2018 v 5:10 | Karma článku: 45.08 | Přečteno: 7507 | Diskuse

Jan Dočekal

Zase volil obecní blb - Lojza z kravína!

Jsou volby spravedlivé? Opravdu rozhodujeme zodpovědně o naší budoucnosti a mají všechny hlasy stejnou váhu?

22.10.2018 v 20:32 | Karma článku: 20.44 | Přečteno: 1407 | Diskuse

Karel Trčálek

Vyznamenání pachatelů vražd Mašínů jednohlasně schvalujeme, vyznamenání Ondráčka vadí

Taky jste se zbláznili z toho, že Ondráček dostal jakési vyznamenaní, i když zatím ještě ne od Zemana? Pak nejste sami, z toho se evidentně zbláznil kdekdo

22.10.2018 v 18:42 | Karma článku: 22.89 | Přečteno: 948 | Diskuse
Počet článků 413 Celková karma 21.11 Průměrná čtenost 979

Narodil jsem se ještě ve válce, asi v šesti letech mi byl dán dar víry a asi v tu dobu jsem dal Bohu slib služby. Ve zralém věku jsem se proti Bohu vzbouřil a trvalo to řadu let, než jsem pochopil, že ta vzpoura není proti Bohu, ale proti Církvi, která má stejné problémy jako zákoníci a farizeové v době Ježíše Krista. Na vlastní kůži jsem poznal, že si nás Bůh vede, pokud my mu to dovolíme. Pracoval jsem jako „tygr“ u vlakových pošt, jako tramvaják, jako stěhovák... Mezitím jsem vystudoval medicínu. A pak celý život jsem zasvětil práci praktického lékaře na venkově. Pochopil jsem, že naše zdravotnictví je postaveno na špatných základech, že jsme je po Listopadu postavili na falešných komunistických iluzích místo toho, abychom je postavili na svobodných, přirozených vztazích. Rozhovor s našimi politiky na toto téma není možný, protože žijí uzavřeni ve svých ideologiích. Naše česká zdravotní péče je na světově špičkové úrovni pouze díky heroismu našich lékařů a našich sester, kteří se našimi politiky a jejich politickými manažery nechávají exploatovat. Celý život jsem se věnoval popularizaci medicíny. Po Listopadu jsem se otřel i o politiku. V jedné pohraniční komunistické obci jsem založil Občanské fórum, pak ODS založenou na konzervativně pravicových hodnotách. Tu jsem do dvou let opustil, protože jsem záhy postrádal konzervativnost a pak i pravicovost, když ODS ve zdravotnictví stavěla na sociálním inženýrství více než na svobodných, přirozených vztazích. Dnes se věnuji kritice KDU-ČSL. Pokud v parlamentu nebudou nositeli idejí Ježíše Krista (úcty k Pravdě, úcty k Bohu, úcty k člověku, úcty k jeho svobodě, úcty ke spravedlnosti…), tak je nepotřebujeme. Snažím se psát jen o tom, co jsem osobně poznal, o Bohu, o zdravotnictví, o politice. Nectím trolly, kteří reagují jen negací na napsané, nemají vlastní názor, ale o to více diskutují. Nepíši, abych sděloval moudra, ale proto, abych provokoval k přemýšlení.

Najdete na iDNES.cz