Pane Jiří Plívo! Dovolte polemiku s Vašimi názory od člověka, který do toho vidí.

12. 08. 2019 22:45:16
Tento text jsem našel v počítači při jeho úklidu. A tak se omlouvám, že již si neuvědomím adresáta polemiky. Nicméně text neztratil na svojí aktuálnosti! Proto ho nabízím upravený k přečtení.

Můžete popírat, že zdravotnictví je podfinancované. Mne jen mrzí, že je pro Vás stále skryté, že nejsou peníze na personál, že nejsou peníze na provoz, protože se dle bývalého ředitele IZIPu Jiřího Paško ztrácejí desítky miliard korun z našich peněz na naše zdraví. Kdosi spočítal, že ve zdravotnictví chybí 300 miliard korun.

Z centrálního plánování máte hrůzu a vůbec Vám nevadí, že Václav Klaus ve zdravotnictví zachoval socialismus dle komunistických představ kombinovaný s mafiánským přístupem. Jenže takové zdravotnictví skutečně nebude fungovat! Ač v prakticky socialistickém modelu máme řadu zbytečných zdravotních pojišťoven, které se dokonce ze zákona nesmí lišit ve svém financování. Proto vnímám pluralitu zdravotních pojišťoven jako klausovskou Potěmkinovu vesnici kapitalismu v Česku.

Jste přesvědčen, že lékaři dostávají dost peněz za tu veškerou studijní námahu na studiích a po studiích? Šest let vzdělávání na vysoké škole a řada let vzdělávání před každou atestací? Jenže na našich dojmech vůbec nezáleží. Je to prosté. Nezaplatíš? Nemáš! Dokud budeme aspoň trochu svobodní.

Mzda ve zdravotnictví vůbec nesouvisí s tržní cenou ani s kvalitou! Ani nejde o střet nabídky s poptávkou. Mzda a cena práce je stanovována na ministerstvu zcela záhadným a nepřirozeným způsobem podle nepředstavitelně složitých vzorců. Kvalita je trestána pokutami! Když moc znáte, moc pracujete, moc píšete potřebných léků, tak to musíte VZP zaplatit. Proto nemá cenu chodit na odborné semináře. Čím méně lékař zná, tím relativně lépe je VZP hodnocen!

Račte si uvědomit, že kvalitní a dostupná zdravotní péče zadarmo pro bohaté i chudé je šílený podvod na občanech! To nikde na světě nefunguje! Naši politici tvrdí, že jsme to měli za komunistického socialismu. Ale že jsme utajovali možnosti léčby, že byla léčba ve skutečnosti nedostupná a že bylo dvojí zdravotnictví (pro komunisty a jejich soudruhy na jedné straně a pro ostatní na straně druhé), to už jste zapomněli!

Naše zdravotnictví bezplatné vede k tomu, že smlouvu s VZP neuzavírá pacient na optimální zdravotní péči, ale je donucen ji uzavírat lékař na omezování optimální zdravotní péče. Pacient není odpovědný za proplacení zdravotní péče, ale nejhorší je, že ani VZP ani stát není odpovědný za její proplacení! Pacient není odpovědný ani za nadužívání zdravotní péče. Pokud pacienti čerpají více peněz než je na naše zdraví, pacient to doplatit nesmí, VZP to nedoplácí, ani stát to nedoplácí, zneužívání zdravotní péče hradí ošetřující lékař! Pacient má u nás zdravotnický all inklusive a není odpovědný ani za svoje zdraví, ani za nadměrné čerpání zdravotní péče.

Pokud žádá Milan Kubek spravedlivé odměňování, pak vězte, že jde o to, že VZP za stejnou práci jedné nemocnici zaplatí, druhé zaplatí jen částečně a třetí nemocnici přeplácí. Tuto nespravedlnost naši politici řeší již dvacet let!!! A dosud to nebyli ochotni vyřešit! V některých nemocnicích dostávají lékaři platy o 10% nižší a sestry platy o 20% nižší než v ostatních nemocnicích, protože není na zaplacení personálu! Není to Kocourkov?

Tomáš Julínek byl jediný, který se snažil pseudopravicově řešit chybějící peníze ve zdravotnictví spoluúčastí pacienta, pobytovými a „regulačními“ poplatky. Celkově šlo o pět a půl miliardy korun, které šly především na platy. Sociální demokraté svým požadavkem zdravotnictví „zadarmo“ poplatky zrušili místo toho, aby poplatky dorovnali na funkční výši. Tím připravili personál o navýšení platů, které zaměstnancům slíbili.

Ze současné krize ve zdravotnictví nevidím cestu ven. A zdá se, že ani politici tu cestu neznají. Lékaři nejsou a nebudou, sestry nejsou a nebudou, zdravotnictví funguje jen díky exploataci lékařů a sester, kteří pracují až 300 hodin měsíčně! Lékařům ani sestrám se nedostává kvalitní výuky ani kvalitní odměny.

Za běžný počet hodin lékaři nedostávají slíbený trojnásobek průměrné mzdy, jak jim bylo slíbeno ministrem Leošem Hegerem v memorandu, ale jsou lehce nad průměrem. Zdravotní sestry za normální počet hodin nedosáhnou ani na průměrnou mzdu. Výše odměn se dohání nezákonnými přesčasy. Jde o exploataci lékařů a sester.

Ano, máme zatím špičkovou zdravotní péči. Za málo peněz hodně muziky. Ve světě nám to závidí. Ale to je na úkor zdraví a životů našich lékařů a sester.

Místo exaktní medicíny nám tu Miloš Zeman chtěl zavádět léčitelské postupy z východní Asie, které jsou v rozporu s fysiologií, anatomií, embryologií a neurologií. V našem zdravotnictví se zavádějí i léčitelské postupy odporující fysice a chemii. Odborníci to oceňují „bludnými balvany“, ale dlouho nebylo síly, která by to pozastavila.

Racionální, svobodné a přirozené vztahy jsou ze zdravotnictví vylučovány, vše se řeší přes sociální inženýrství bez ohledu na funkčnost. Stát stále za své nepracující občany dává jen čtvrtinu toho, co na zdravotní péči přispívají pracující. Podle ministra Adama Vojtěcha je peněz ve zdravotnictví dostatek a těch tři sta miliard korun prý nechybí. Tak tím slibovaným, potenciálním navýšením plateb státu za nepracující občany bude sanován státní rozpočet.

Právě se dovídám, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce přidat zdravotníkům navýšení platů o inflaci. Vzhledem k historickým platbám, někteří zdravotníci nemohou očekávat navýšení žádné. Přitom na účtech pojišťoven leží desítky miliard korun zcela ladem! Tak si zase budeme hrát se zdravím našich občanů! Občané si na zdravotní péči platí, ale jejich peníze do zdravotnictví nedoputují?

Upřímně jsem rád, že už jsem na trvalé dovolené!

Většině čtenářů nestačí kritika, ale většina chce vědět, co s tím. Píši o tom v odborných časopisech přes dvacet let. Tak něco z toho uvedu.

Veškeré polistopadové změny bohužel staví na levicovém základu sociálního inženýrství, protože jsme na konci komunistické éry byli tak chudí, že nebylo možné postavit naši společnost na svobodných, přirozených vztazích v duchu pravicové politiky. Ta se prý v postkomunistických zemích nacucaných falešnými komunistickými idejemi nenosí.

To je důvod, proč bohatí mají zdravotní péči prakticky zdarma. Protože tím se svezou i chudí, kteří mají zdravotní péči s bohatými zdarma, místo toho, aby chudí byli řešeni sociálními dávkami a bohatí si za svoji zdravotní péči částečně platili.

Podvazuje to osobní iniciativu pacientů i lékařů, ale to nikoho nezajímá. Pacient se o své zdraví nemusí starat, protože oni ho musí vyléčit. Lékař nemůže léčit to, co umí, ale to, co mu dovolí. Když je moc iniciativní, tak místo odměny to pojišťovně zaplatí.

Já vnímám za podstatnou chybu, že smlouvu s VZP nesmí mít pacient na optimální zdravotní péči, ale k této smlouvě je donucen jeho ošetřující lékař v rámci omezování optimální zdravotní péče.

Odměny v levicovém sociálním inženýrství jsou tak komplikované, že neodpovídají vykonané práci. Tím je omezována práce lékařů i sester. Příkladem může být zrušení blahodárných, léčebných, rehabilitačních trakcí, které se prováděly v každé druhé ordinaci, protože VZP za ně přestala platit a pacient si je doplatit nesměl.

Přitom podvodné léčebné praktiky dostaly zelenou. Čínští léčitelé dostávali dvojnásobné odměny proti klasicky vzdělaným lékařům. To už jsou prkotiny, ale nedokázali jsme prosadit, že zdravotní péče musí být zaplacena. Tak nám stále krachují nemocnice, když jim VZP platí jen částečně, a nemocnice pak nemají na provoz.

Základem zdravotní péče se musí stát vztah mezi pacientem a praktickým lékařem. Není možné, aby VZP určovala lékaři, co smí léčit. Na kvalitu zdravotní péče by měla dbát ČLK, které politici vyrazili starost o kvalitu z jejích rukou.

Základním kamenem zdravotní péče musí být praktický lékař! Tak to bývalo vždy, i před válkou, i za komunistické éry, i krátce po Listopadu. Pak ale byl praktický lékař pokutován za to, že je schopen zastat práci specialisty a že rozumí medikaci specialistů. Pokud předepisuje léky specialistů, je za to pokutován dodnes.

Postupně se vyvinulo obcházení praktického lékaře a praktickému lékaři byla přisouzena role třidiče a úředníka. Pokud dnes chce praktický lékař léčit v původním plném rozsahu, pak celou agendu praktického lékaře zvládne jen pro 800 pacientů. Péče s několika tisíci pacientů v kartotéce již nemůže být kvalitní. Buď je ošizena léčba, nebo je ošizena prevence, nebo lékař dosáhne sebezničení.

Já měl tři atestace vhodné pro obor praktického lékaře, protože jsem s nimi pokryl většinu zdravotní péče. Ale musel jsem posílat pacienty ke specialistům v oborech, kterým jsem rozuměl, i když zdravotní péči u mne mohly mít pojišťovny zdarma a u specialistů na tu péči musely vynakládat desetitisíce korun zbytečně navíc.

Omezování práce lékaře a pokuty VZP za dobře vykonanou práci vedou k nihilismu, apatii a vyhoření. Zdravotní péče se dostala na vedlejší kolej. Důležitější je nekonečná stále kypící nesmyslná byrokracie. Pokud budeme chtít vrátit zdravotní péči do původních kolejí, bude nás to stát nemalé úsilí, zejména v našem levičáckém, nepřirozeném prostředí omezování svobod lékařů i pacientů.

Přesto je nezbytné opřít zdravotní péči o práci kvalitních praktických lékařů, protože současný styl zdravotní péče nebude možné do budoucna ufinancovat. Také do budoucna nebude možné, aby VZP hradila zdravotní péči jen částečně a pacient to nesměl lékaři doplatit.

A snad to nejdůležitější je, aby politici přestali do zdravotnictví kopat zprava a zleva, aby změny ve zdravotnictví nesloužily jen vzájemnému politickému boji pravice s levicí o jejich moc, jako tomu bylo celých třicet let!

.................................................................

Přikládám odkaz na souboj mezi odborářem Martinem Englem a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a dovídáme se, že ve zdravotnictví chybí 4000-5000 sester a 3000 lékařů, dovídáme se, že trvá již léta používaný trik proti lékařům, že stále porovnáváme mzdu za až dvojnásobný počet odpracovaných hodin lékaři a sestrami s průměrem mzdy za počet hodin bez přesčasů, dovídáme se, že nemocnice krachují pro nedostatečně proplácenou zdravotní péči a přitom v pojišťovnách zůstává nevyužitých 60 miliard korun, což je podle Martina Engela nezákonné, protože reserva smí být podle zákona jen 1,5%, což Adam Vojtěch vysvětluje, že reservních 60 miliard korun peněz vybraných na naše zdraví ve zdravotních pojišťovnách nepředstavují jen 1,5% zákonnou reservu, ale že jsou též součástí reservy státního rozpočtu, Leoš Heger, otec memoranda s lékaři potvrdil, že to memorandum podepsané víc než před 8 lety dosud není naplněné a Stanislav Fiala za nemocnice potvrdil příčinu krachujících nemocnic v nedostatečných platbách pojišťoven a že peníze navržené Adamem Vojtěchem jako navýšení pokryje jen inflaci, ale na nárůst platů peníze nebudou. Souboj začíná až po odvysílaném počasí:

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11412378947-90-ct24/219411058130812

Omlouvám se, že příspěvek je dnes navrstvovaný, ale v současné hektické době se vše mění každý den!

Autor: Bohumír Šimek | pondělí 12.8.2019 22:45 | karma článku: 20.59 | přečteno: 1210x

Další články blogera

Bohumír Šimek

Zopakujeme si Vítězný Únor 1948?

Bude Česká strana sociálně demokratická schopna oběti v zájmu naší budoucnosti a bude ochotna setrvat v nedůstojném postavení vlády Andreje Babiše pod patronací Miloše Zemana?

18.8.2019 v 16:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 |

Bohumír Šimek

25 ran holí sociálním demokratům

Česká republika stojí mimo ústavní rámec! Jak ještě dlouho jsou naši politici ochotni snášet tento neústavní stav? Jak ještě dlouho jsou ochotni pohrdat Ústavou?

15.8.2019 v 9:05 | Karma článku: 22.94 | Přečteno: 1051 | Diskuse

Bohumír Šimek

Boris Johnson

Strašidlo populismu obchází světem. Před několika lety řádilo u nás, nevyhnulo se USA, ani nyní Velké Britanii. Vítězí rozšafnost, prázdnota a hrubost. Racionální vládnutí je na vedlejší koleji.

8.8.2019 v 20:58 | Karma článku: 17.66 | Přečteno: 663 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Bohumír Šimek

Zopakujeme si Vítězný Únor 1948?

Bude Česká strana sociálně demokratická schopna oběti v zájmu naší budoucnosti a bude ochotna setrvat v nedůstojném postavení vlády Andreje Babiše pod patronací Miloše Zemana?

18.8.2019 v 16:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 |

Karel Januška

Demokratická republika

Úvaha nad současnou situací v naší republice. Pravda a morálka jsou pro soudce cizí slova. Spravedlnosti se občan dovolá jen stěží. Návrh k návratu právního státu.

18.8.2019 v 10:41 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 183 | Diskuse

Jan Hink

Nezoufejte, situace ve vlastech českých není tak špatná

Opravdu mediální masáž ovlivnila čecháčky natolik, aby si mysleli, že do školy už není třeba chodit, že vystačíme s moudrostí, kterou školí Greta akademiky a světové vůdce? Koloběhu uhlíku poručíme stejně, jako větru a dešti.

18.8.2019 v 10:17 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 472 | Diskuse

Vladimír Zeman

Ústavu nechte na pokoji, pane Hamáčku.

Burácivá epizoda letošního léta jest hodná bulváru, nikoliv solidního uvažování vládního spojence. A senátní žaloba na prezidenta, no to už je úplný vrchol arogance.

18.8.2019 v 10:11 | Karma článku: 34.50 | Přečteno: 734 | Diskuse

Tomáš Flaška

Nucený správce České republiky

Současný stav vládnutí nelze nazvat jinak, než že šéfovi firmy zvané Česká republika, jak to její premiér Andrej Babiš s oblibou nazývá, už velí nechtěný nucený správce Miloš Zeman.

18.8.2019 v 6:35 | Karma článku: 35.81 | Přečteno: 2234 | Diskuse
Počet článků 460 Celková karma 23.25 Průměrná čtenost 1003

Narodil jsem se ještě ve válce, asi v šesti letech mi byl dán dar víry a asi v tu dobu jsem dal Bohu slib služby. Ve zralém věku jsem se proti Bohu vzbouřil a trvalo to řadu let, než jsem pochopil, že ta vzpoura není proti Bohu, ale proti Církvi, která má stejné problémy jako zákoníci a farizeové v době Ježíše Krista. Na vlastní kůži jsem poznal, že si nás Bůh vede, pokud my mu to dovolíme. Pracoval jsem jako „tygr“ u vlakových pošt, jako tramvaják, jako stěhovák... Mezitím jsem vystudoval medicínu. A pak celý život jsem zasvětil práci praktického lékaře na venkově. Pochopil jsem, že naše zdravotnictví je postaveno na špatných základech, že jsme je po Listopadu postavili na falešných komunistických iluzích místo toho, abychom je postavili na svobodných, přirozených vztazích. Rozhovor s našimi politiky na toto téma není možný, protože žijí uzavřeni ve svých ideologiích. Naše česká zdravotní péče je na světově špičkové úrovni pouze díky heroismu našich lékařů a našich sester, kteří se našimi politiky a jejich politickými manažery nechávají exploatovat. Celý život jsem se věnoval popularizaci medicíny. Po Listopadu jsem se otřel i o politiku. V jedné pohraniční komunistické obci jsem založil Občanské fórum, pak ODS založenou na konzervativně pravicových hodnotách. Tu jsem do dvou let opustil, protože jsem záhy postrádal konzervativnost a pak i pravicovost, když ODS ve zdravotnictví stavěla na sociálním inženýrství více než na svobodných, přirozených vztazích. Dnes se věnuji kritice KDU-ČSL. Pokud v parlamentu nebudou nositeli idejí Ježíše Krista (úcty k Pravdě, úcty k Bohu, úcty k člověku, úcty k jeho svobodě, úcty ke spravedlnosti…), tak je nepotřebujeme. Snažím se psát jen o tom, co jsem osobně poznal, o Bohu, o zdravotnictví, o politice. Nectím trolly, kteří reagují jen negací na napsané, nemají vlastní názor, ale o to více diskutují. Nepíši, abych sděloval moudra, ale proto, abych provokoval k přemýšlení.

Najdete na iDNES.cz