Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Bůh jest!

25. 12. 2019 21:49:21
Toto je od nepaměti platící axiom, na kterém staví teologie, všechna náboženství i víra každého z nás. Křesťanská teologie staví na Bibli, na Starém zákonu a Novém zákonu, a na křesťanské tradici.

Křesťanská Bible má dvě části: Před narozením Ježíše Krista a po Jeho narození. Písma před narozením Krista, to je Tóra, proroci a židovské mudrosloví, a Písmo po narození Krista sepsané Ježíšovými apoštoly.

Křesťanští teologové v Tóře, v knize Genesis, nachází zprávu o stvoření světa, ve starých písmech židovských nachází dějiny vyvoleného národa, židovskou moudrost včetně krásné milostné poezie a u židovských proroků hledají předpověď narození Ježíše Krista.

Narození Ježíše Krista si připomínáme o Vánocích, Jeho misijní činnost si připomínáme po celý rok, o zdánlivě totálním krachu jeho misie rozjímáme ve Svatém týdnu před velikonočními svátky a o Velikonocích si připomínáme Jeho zmrtvýchvstání, kterým se potvrzuje Jeho božství. A každá neděle je připomínkou Kristova vzkříšení.

To vše opíráme o zprávy Ježíšových apoštolů. Ta písma Starého i Nového zákona považujeme za sdělení Boha člověku skrze člověka. Zápis však nebyl dán Božím diktátem, jak si mnozí z nás myslí, ale člověk tyto Boží texty zapsal skrze naše lidství. Boží sdělení je tak deformováno člověkem. Zápis je proveden člověkem a převážně s určitým časovým prodlením.

Proto se i pohled na Boha liší ve starších písmech židovských od písem zapsaných po narození Ježíše Krista. Starý zákon vznikl v době, kdy Židé žili v pasteveckých společenstvích, a kolem nich byly mocné říše s mocným panovníkem, králem nebo faraonem v čele, který byl pánem života i smrti člověka. To se zákonitě promítá i do lidského obrazu Boha. Bůh je mocný vládce a přísný soudce člověka.

Ježíš Kristus nám ale sděluje Boha jako našeho Otce, více laskavého než přísného. Bůh je Láska, zaznamenává evangelista Jan. Bůh tak miloval svět, že sestoupil v lidské podobě mezi lidi, aby je zachránil, aby je spasil. Nejen Židy, ale všechny národy na světě.

Co to je ta spása? Je to posmrtný život? Křesťané to tak převážně vnímají. Ale v dnešní době pojem spása nabývá nový rozměr. Spíše staronový, protože tak to vnímali již i Židé. Dnes exaktní cestou neuropatologické týmy docházejí k poznání, že člověk je naprogramován k sebezničení.

To v současnosti vnímáme jako reálnou hrozbu v dehumanizaci člověka. Lidská společnost se atomizuje, potřeby druhého člověka nevnímáme, vyrůstají mezi námi sebestřední sobci se závistí a nenávistí, lidská soudržnost se drolí a zápasíme jeden s druhým. Hrozí nám sebezničení?

Před dvěma tisíci léty Ježíš Kristus přinesl poselství lásky. Učil člověka pravdivému pohledu na sebe a druhé lidi kolem nás. Učil nás cestě k přežití společnosti. Vedl nás k vzájemné solidaritě, k vzájemné pomoci. Na tom postupně stavěla Evropa.

Dnes křesťanské narativy odmítáme. Ty jsou dnes převážně vnímány jen jako pohádky pro děti. Ale mnozí mají obavu, že se Evropa řítí do zkázy. Avšak Ježíšovou formací pohrdáme. Jsme chytřejší než příroda, jsme chytřejší než Bůh! Spásu nepotřebujeme! A hrozbu sebezničení nevnímáme.

On ten axiom měl a má svůj smysl i dnes!

Autor: Bohumír Šimek | středa 25.12.2019 21:49 | karma článku: 20.18 | přečteno: 537x

Další články blogera

Bohumír Šimek

17/11-1989 – Jak to bylo doopravdy?

Od Listopadu zde bují zápas mezi liberální demokracií a nejrůznějšími antidemokraty s alternativním desinformačním myšlením a rádobyvlastenci, kteří zrazují naši vlast. Kde se vzal politický byznys a korupce?

19.11.2022 v 20:34 | Karma článku: 18.30 | Přečteno: 646 | Diskuse

Bohumír Šimek

Jak jsem se stal mafiánem

Před deseti lety mi došla obžaloba od prokurátorky na organizovaný zločinu z Ústí nad Labem. To bylo pro mne zcela nepochopitelné, tak jsem obálku hodil rovnou do koše, aniž bych ji otevřel.

30.10.2022 v 22:39 | Karma článku: 18.28 | Přečteno: 625 | Diskuse

Bohumír Šimek

Poděkování Putinovi

Díky dosud nepředstavitelné ruské agresi proti mírumilovné Ukrajině si evropští politici uvědomují cenu toho být součástí Evropské unie a členy Severoatlantické aliance v zájmu bezpečnosti své země a svých občanů.

21.10.2022 v 23:49 | Karma článku: 25.72 | Přečteno: 592 | Diskuse

Bohumír Šimek

Svatý Václav a SPD

Postaru jde o zasvěcený svátek, kdy každý věřící má být účasten na mši svaté pod sankcí při neúčasti. Marně jsem hledal na internetu. V Budějcích rozechvívají okenní tabulky jen hluční komunisti a SPD.

28.9.2022 v 23:31 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 354 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Fuchsová

Repeťák

Žena pracuje bez zbytečných kudrlinek, protože ví, čím dřív udělá to, co udělat chce, tím dřív se dopracuje k vytoužené chvíli, kterou bude mít jenom pro sebe, a kterou si po letech praxe dokáže bravurně uchránit a do mrtě užít.

28.11.2022 v 23:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Jiří Turner

Vážně politika do sportu nepatří?

Tenhle nesmysl posloucháme vždy, kdy se začne – většinou ve fotbale – řešit rasová, genderová, náboženská, válečná a aktuálně lidskoprávní problematika. Konečně, opravdu si myslíte, že je vrcholový fotbal pouze sport?

28.11.2022 v 22:06 | Karma článku: 7.61 | Přečteno: 97 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Když vojáci udělají chybu

V posledních dnech přicházejí z Izraele a historických regionů Judea a Samaří zprávy o problematickém chování některých vojáků. Ačkoli jde o excesy jednotlivců, je nutné se jimi vážně zabývat.

28.11.2022 v 21:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 77 | Diskuse

Jan Ziegler

Vyvrácené lži o Donbasu a Majdanu, viníkem nepokojů byla a je Moskva

Tak prý Ukrajina si může za válku sama. Je to nesmysl, který přesvědčivě vyvrátil v několika článcích na webu deník.cz Jaroslav Krupka. Žádná genocida Rusů se na východě Ukrajiny nekonala.

28.11.2022 v 20:59 | Karma článku: 15.33 | Přečteno: 226 | Diskuse

Radka Johnová

Petr Neužil má V hlavní roli srdce

Srdce je conditio sine qua non, mozek rozhoduje. Profesor Neužil opravuje srdce, píše srdcem a umí používat svůj mozek, to vše s humorem a nadhledem. Přečtěte si jeho názory.

28.11.2022 v 20:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse
Počet článků 598 Celková karma 21.99 Průměrná čtenost 1027

Všechno je jinak!

Zakládal jsem Občanské fórum, pak na konzervativně pravicových tezích ODS, ale záhy jsem postrádal konzervativismus i pravicovost, tak jsem své členství v ODS ukončil. Půl století totality, nacistické a komunistické, nám vygumovalo vztah ke konzervativně pravicovým hodnotám. Naše politika je poznamenána přeměnou komunistických zbohatlíků v polistopadové, překabátěné oligarchy, kteří nás ovládají ekonomicky. Ti spolu se členy Prognostického ústavu pracujícími pod dohledem ruských tajných služeb KGB (Respekt), kteří se stali předsedy vznikajících vlivných a méně vlivných politických stran zde začali vytvářet politický byznys na podkladě lži a korupce. U koryt moc mlaskali! A tak vznikaly strany založené na boji s korupcí. Všichni víme, jak dopadla Zemanova akce “čisté ruce“, jak dopadl „pan čistý“, pak přišly na scénu Věci veřejné Víta Bárty, Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury a tento politický byznys vyvrcholil v hnutí ANO Andreje Babiše. Díky desetiletí trvající ruské hybridní válce, naše politika začala směřovat opět do područí Ruska. Snažím se psát o tom, co jsem osobně poznal, o Bohu, o zdravotnictví, o politice. Nepíši, abych sděloval moudra, ale proto, abych provokoval k přemýšlení. Vážím si Václava Havla a jeho sloganu, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Bez Pravdy a úcty k druhému člověku přijdeme o svoji svobodu a liberální demokracii!

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....