Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

Lékařské omyly kolem krevního tlaku

11. 09. 2016 4:50:55
Dnes se chci s Tebou podělit o zkušenosti praktického lékaře, které se nedozví ani adept medicíny od svých profesorů a které se nedozvíš ani na internetu.

Jakkoliv statisticky víme, že vysoký krevní tlak člověka poškozuje a podstatně mu zkracuje život, zdaleka nevíme vše o jeho regulaci. Je řízen nejrůznějšími mechanismy, především vegetativním nervstvem, hormony a humorálně. Jeho výše odvisí od dostatku tekutin, solí, dobré činnosti srdeční, stavu cév a stavu psychiky. Je to nejproměnlivější hodnota, jeho výše se mění každou vteřinou.

Hodnotu krevního tlaku měříme na arteria brachialis na paži. Ale naše tělo dokáže měnit krevní tlak i v jednotlivých orgánech. Mnohý z nás má zkušenost, že po jídle má chuť si dát šlofíka. Proč? Naše tělo zvyšuje průtok břichem, které po jídle má větší práci. Při nedostatku vody nebo při krevních ztrátách naše tělo preferuje mozek, zásobení nejdůležitějšího orgánu. Kůže bledne, ale mozek pracuje. Ve stavu ohrožení kromě mozku naše tělo zásobuje především svaly, které se připravují k útoku nebo k útěku. Pokud prochládáme, pak v první fázi naše tělo sníží průtok krve kůží a drží si krev v centrálních orgánech a mozku. Kůže je tak bílá a teprve v druhé fázi se překrvuje, je zarudlá, což je již příznak selhávání krevního oběhu, mozek se odkrvuje a tak je tělo k člověku ve fázi selhání při smrti umrznutím milosrdné.

Pokud měřím u člověka krevní tlak, musím jej měřit pokud možno v klidovém stavu, pokud jej chci ovlivňovat léky. Opakovaně se mi stalo, že pacient se dostal k internistovi, který naměřil TK 180/100 a rovnou nasadil léčbu. Pacient vzal první tablety a zkolaboval. Proč? Protože v klidu měl bez léků kolem TK 120/80 a když tento krevní tlak dále snižoval, nedostávalo se krve v mozku.

Člověk vydrží hodně. Jednomu mému pacientovi jeden magistr napsal na krabičku Digoxinu 3x1. Po týdnu přišel ke mně do ordinace a já mohl jen konstatovat, že tu otravu náprstníkovým jedem přežil v pohodě.

Když měříš krevní tlak, měl bys pozorovat pacienta v jakém je psychickém stavu a vždy počkat, až se zklidní. To platí i pro domácí autometrii. Protože lékař dnes v ordinaci nemá na pacienta čas, může se pokusit zklidnit pacienta přes vegetativní nervstvo. Káži pacientovi, aby se pomalu nadechoval a pak pomalu vydechoval. A měřím krevní tlak ve výdechu. Krevní tlak je vyšší v nádechu a nižší ve výdechu. Rozdíl po zklidnění může být až 40 torrů! Pokud bych nastavil léčbu na aktivovaný krevní tlak, mohl bych pacienta ohrozit kolapsem.

Pravda, nejsem vždy s tímto manévrem úspěšný. Obecně se o tomto manévru nic neví. A tak když vzbudím zájem pacienta o tento vegetativní manévr, tak jeho krevní tlak stoupá. Pak mu doporučím, aby si pomalu zvolna dýchal, a po chvíli se také zklidní.

Ještě pro zajímavost, když měříš svého pacienta pravidelně a pravidelně má svůj krevní tlak stejný, a dnes má krevní tlak o 10 torrů vyšší, můžeš se ho rovnou ptát, co jste se chtěl zeptat. Již pouhá myšlenka, abych se na něco neopomněl zeptat, zvyšuje krevní tlak asi o deset torrů.

Jednou jsem zastupoval na obvodě svého souseda a přišel mi do ordinace člověk, asi padesátník, který chtěl změřit krevní tlak, nic mu není, jen dnes měl na ulici závrať. Přes veškerou moji snahu měl tlak neměřitelný. Systolický tlak měl přes 300 (přístroje měří jen do 300) a spodní, diastolický krevní tlak měl 160. V této výši krotíme i systolický krevní tlak! To mne vyděsilo a přes veškeré jeho ujišťování, že mu nic není, jel rovnou do nemocnice. Vysoký krevní tlak většinou nevnímáme. A jeho tradované příznaky není vhodné brát za bernou minci!

Jsou mezi námi lidé, kteří mají krevní tlak nastavený na nízké hodnoty. Znal jsem člověka, který měl krevní tlak trvale nastavený na 90/60 a vcelku mu to nedělalo žádné potíže. Nenechte se odbýt lékařem, že máte nízký krevní tlak, a proto máte závratě. Naše tělo se s nízkým krevním tlakem většinou snadno vyrovnává, pokud se nepřidá něco dalšího. Při nízkém krevním tlaku mohu mít snáze závrať při současném nedostatku vody, nedostatku soli nebo při bloku na krční páteři.

Funkční blok na krční páteři je v podstatě zaseknutí dvou obratlů v lehkém posunutí, které se proti sobě nepohybují. Skrze příčné výběžky krčních obratlů probíhají tepny zásobující mozek a při funkčním bloku dochází v nich k lehkému snížení průtoku krve. Zásobování mozku krví je jištěno Willisovým bazálním tepenným okruhem, do kterého ústí obě vnitřní krkavice a obě obratlové tepny, takže při částečném výpadku jedné z nich nemusí dojít ke katastrofě, pokud Willisův okruh není deformován vrozeně nebo není snížen průtok aterosklerotickými pláty nebo snížen průtok při blokádě krční páteře. A tak zejména u starších lidí, u kterých se jednotlivé příčiny sčítají, je funkční blok krční páteře nejčastější příčinou závratí, zvracení a někdy i dramatičtějších příhod.

Změněný krevní tlak není nemoc. Je to jen příznak a my často pořádně nevíme přesně čeho. Jen známe důsledky nekroceného vysokého krevního tlaku. Proto tento příznak zcela vyjímečně léčíme. Pokud zjistíme příčinu, léčíme příčinu. Pokud nezjistíme příčinu, krotíme alespoň příznak, abychom zabránili zbytečnému zkrácení života ohrožením životně důležitých orgánů.

Autor: Bohumír Šimek | neděle 11.9.2016 4:50 | karma článku: 39.81 | přečteno: 6751x

Další články blogera

Bohumír Šimek

Nouzový stav

Vážený pane ministře Adame Vojtěchu! Vážil jsem si Vás, vnímal jsem Vaše IQ vyšší než svoje, ale co si mám myslet o Vašich nařízeních podle odborníků, které vždy modifikujete populisticky a iracionálně podle svého šéfa?

26.11.2021 v 17:32 | Karma článku: 26.84 | Přečteno: 661 | Diskuse

Bohumír Šimek

Konec demokracie v Česku?

Poslední volby nebyly ani o Babišovi, ani o antibabišovi (což je pojem Andreje Babiše!), ale jde o zápas liberálních demokratů s postkomunistickými, překabátěnými oligarchy a papaláši, kteří jsou k pravdě zcela lhostejní.

23.11.2021 v 20:06 | Karma článku: 17.85 | Přečteno: 629 | Diskuse

Bohumír Šimek

Slavíme 17. listopad

Konečně začínáme být svobodní! Konečně si všichni uvědomujeme, že svoji svobodu, liberální demokracii a právní stát musí hlídat celá naše občanská společnost, abychom o ně nepřišli.

17.11.2021 v 21:42 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 270 | Diskuse

Bohumír Šimek

Prezidentský úřad

Má svou úctu sui generis, ale skutečnou úctu mu teprve dává nositel úřadu. Vynikajícím příkladem je vznešená, ušlechtilá, moudrá, krásná, naplněná lidskostí, laskavostí a radostí ze života... slovenská prezidentka

11.11.2021 v 21:55 | Karma článku: 17.03 | Přečteno: 372 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vodvářka

Advent jako jedinečná příležitost

Pokud bychom v dějinách lidstva měli najít onen pomyslný velký třesk, z něhož se posléze zrodil advent, bylo to před zhruba dvěma tisícovkami let.

28.11.2021 v 5:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Irena Aghová

Politika je věc veřejná na sociální půdě.

Na první pohled se zdá, že společnost rozdělují názory na situaci, která je složitá a v ní se projevuje zranitelnost hodnot a nutnost dosud ustálené hodnoty zvážit a neobávat se jejich přehodnocování.

28.11.2021 v 0:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

... vytápějte na teplotu červeného vína!

..„Je čas ukončit rozmazlené a nezodpovědné chování ohledně přetápění obydlí a pracovních prostor!“ ( ... aneb lehké sci-fi z možné blízké budoucnosti.)

27.11.2021 v 22:13 | Karma článku: 14.93 | Přečteno: 208 | Diskuse

Irena Fuchsová

Vánoce jsou pohádka?

Nebavili jsme se o Vánocích, řešili jsme něco jiného, ale najednou kolegyně říká, že Vánoce jsou pohádka, slyším sebe, že Vánoce ráda nemám, druhá kolegyně říká, že je miluje a kolega se přidal ke mně, že Vánoce nemusí.

27.11.2021 v 21:51 | Karma článku: 10.00 | Přečteno: 168 | Diskuse

Jiří Míka

Co si mám myslet o novém jazyku?

Odborníci, politici i novináří začali používat nové významy českých slov. Nejznáměji "nemocný" = "zdravý" (čti "má pozitivní test"). Nově byl změněno význam slova "neočkovaný". Tím je člověk neočkovaný a lidé s 2. dávkami.

27.11.2021 v 18:04 | Karma článku: 21.38 | Přečteno: 407 | Diskuse
Počet článků 570 Celková karma 17.46 Průměrná čtenost 991

Narodil jsem se ještě ve válce, asi v šesti letech mi byl dán dar víry a asi v tu dobu jsem dal Bohu slib služby. Ve zralém věku jsem se proti Bohu vzbouřil a trvalo to řadu let, než jsem pochopil, že ta vzpoura není proti Bohu, ale proti Církvi, která má stejné problémy jako zákoníci a farizeové v době Ježíše Krista. Na vlastní kůži jsem poznal, že si nás Bůh vede, pokud my mu to dovolíme. Pracoval jsem jako „tygr“ u vlakových pošt, jako tramvaják, jako stěhovák... Mezitím jsem vystudoval medicínu. A pak celý život jsem zasvětil práci praktického lékaře na venkově. Pochopil jsem, že naše zdravotnictví je postaveno na špatných základech, že jsme je po Listopadu postavili na falešných komunistických iluzích místo toho, abychom je postavili na svobodných, přirozených vztazích. Rozhovor s našimi politiky na toto téma není možný, protože žijí uzavřeni ve svých ideologiích. Naše česká zdravotní péče je na světově špičkové úrovni pouze díky heroismu našich lékařů a našich sester, kteří se našimi politiky a jejich politickými manažery nechávají exploatovat. Celý život jsem se věnoval popularizaci medicíny. Po Listopadu jsem se otřel i o politiku. V jedné pohraniční komunistické obci jsem založil Občanské fórum, pak ODS založenou na konzervativně pravicových hodnotách. Tu jsem do dvou let opustil, protože jsem záhy postrádal konzervativnost a pak i pravicovost, když ODS ve zdravotnictví stavěla na sociálním inženýrství více než na svobodných, přirozených vztazích. Dnes se věnuji kritice KDU-ČSL. Pokud v parlamentu nebudou nositeli idejí Ježíše Krista (úcty k Pravdě, úcty k Bohu, úcty k člověku, úcty k jeho svobodě, úcty ke spravedlnosti…), tak je nepotřebujeme. Snažím se psát jen o tom, co jsem osobně poznal, o Bohu, o zdravotnictví, o politice. Nectím trolly, kteří reagují jen negací na napsané, nemají vlastní názor, ale o to více diskutují. Nepíši, abych sděloval moudra, ale proto, abych provokoval k přemýšlení.

Najdete na iDNES.cz